Erdoğan İslam dünyasını Arnavutluk’a yardım etmeye çağırdı

Erdoğan İslam dünyasını Arnavutluk’a yardım etmeye çağırdı

Anadolu Ajansının aktardığına göre, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, meydana gelen deprem dolayısıyla tüm İslam dünyasını Arnavutluk'a destek olmaya çağırdı.

Erdoğan, İstanbul'da düzenlenen 35. İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesinin (İSEDAK) Toplantısı açılış töreninde konuştu.

Konuşmanın başlangıcında Erdoğan, en az 25 kişinin hayatını kaybettiği dün gerçekleşen şiddetli depremle sarsılan Arnavutluk'taki duruma dikkat çekti. Türkiye Cumhurbaşkanı, dün Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile iki kez telefonda görüştüğü ve ona geçmiş olsun dileklerini ilettiğini söyledi.

Erdoğan, "Burada bize düşen bir şey var, burada bir adeta donörler toplantısının adımlarını atmamız, zira bütün bu yıkılan binalarla alakalı Arnavutluk'un yanında yer almamız inanıyorum ki biz özellikle İslam Kalkınma Teşkilatımızın da görevi olsa gerek. Bu adımı atmamızın çok faydalı olacağına inanıyorum. Aynı zamanda bu bizim zaten bir kardeşlik görevimizdir. Meydana gelen deprem dolayısıyla tüm İslam dünyasını Arnavutluk'a destek olmaya çağırıyorum" şeklinde konuştu.

Konuşmasının devamında Erdoğan, BM Güvenlik Konsey'ni eleştirerek her şeyin BM Güvenlik Konseyinin beş daimi üyesinden birinin ne diyeceğine bağlı olduğunu söyledi.

Erdoğan, "Kendimizi aldatmayalım, önce kendimize (İSEDAK) inanalım. Şu gördüğümüz teşkilat sıradan bir teşkilat değil. İslam İşbirliği Teşkilatı olarak İslam Kalkınma Örgütü olarak gücümüzü fark edelim, kendimizi iyi tanıyalım, iyi anlayalım ve tavrımızı da ona göre belirleyelim." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, İsrail’in Filistinlilerin hayat, mülk ve çalışma haklarına saygı duymadığını ve bununla sadece bölgeyi değil tüm dünyanın geleceğini de tehlikeye attığını söyledi.