Erdoğan: Hiçbir ülke depremde Türkiye kadar hızlı davranamaz

Erdoğan: Hiçbir ülke depremde Türkiye kadar hızlı davranamaz

Türkiye Cumhurbaşkanı, depremden etkilenen bölgelerden birini ziyaret ederken Türkiye’nin yürütme organlarının hareket hızına övgüde bulunarak depremzedeler için binlerce konut inşa edileceğini belirtti.

Türkiye Cumhurbaşkanı pazar günü yaptığı açıklamada ülkenin güney illerinde meydana gelen depremin ardından Türkiye’nin tüm kurumlarını, güçlerini ve kaynaklarını etkilenen bölgeler için seferber ettiğini, ülkenin performansının çok hızlı olduğunu dile getirdi.

Edinilen bilgilere göre Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hatay’ın deprem bölgesi Samandağ’a yaptığı ziyaretinde, “Deprem bölgesi için ülkenin ve milletin tüm imkânlarının seferber edildiğinden kimsenin şüphesi olmasın.” dedi.

Erdoğan şöyle konuştu: “Biz askeri, polisi, Jandarmayı, sağlık ve eğitim uzmanlarını ve ilgili kurumların tüm imkânlarını, uçaktan helikoptere, gemiye kadar tüm araçlarımızı depremzedelerimiz için seferber ettik.”

Türkiye Cumhurbaşkanı, “Hayatını kaybedenlerin sayısının 48 bine ulaştığı, yaralı sayısının 115 bini geçtiği, 50 bin binanın yıkıldığı böyle bir felaket karşısında hiçbir ülke Türkiye kadar hızlı davranamaz.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, hükûmetin Hatay’da 240 bin konut ve 75 bin köy evinin inşaatının bir yıl içinde tamamlamayı planladığını söyledi.