Erdoğan: Diplomatik ilişkilerle Türkiye’nin konumunu yükselttik

Erdoğan: Diplomatik ilişkilerle Türkiye’nin konumunu yükselttik

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hükümetinin diplomatik ilişkiler yoluyla bu ülkenin konumunu yükselttiğini ve küresel krizlere aktif olarak müdahale ettiğini belirtti.

Cumartesi günü bazı hizmet projelerinin açılış töreninde yaptığı konuşmada Ankara’nın bu ülkede enerji sağlama çabalarını vurgulayan Türkiye Cumhurbaşkanı, hükümetinin diplomasisini başarılı olarak nitelendirdi.

Erdoğan söyle konuştu: “Kurduğumuz diplomatik ilişkilerle Türkiye’nin konumunu yükselttik. Artık olayları seyretmek yerine krizlere müdahale ederek çözümler geliştiriyor ve hatta savaşan tarafları bir araya getirebiliyoruz.”

Türkiye Cumhurbaşkanı, “Avrupalılar önümüzdeki kışı geçirmenin yollarını düşünürken, Türkiye’deki enerji kaynaklarının güvenliğini sağlamak için stratejik çalışmalarımıza şimdiden başladık.” dedi.

Erdoğan, hükümetinin geçmiş yıllarda hayata geçirdiği boru hattı projeleriyle Türkiye’yi enerji alanında Doğu ve Batı arasındaki en önemli iletişim köprülerinden biri haline getirdiğini kaydetti.

Erdoğan konuşmasının devamında, Türkiye’nin şu anda gemileriyle denizlerdeki enerjiyi araştırdığını vurguladı. Bu, geçmişte kiralama ve benzeri yöntemlerle yapılan faaliyetlerdir.

Bu açıklamalar, Türkiye Cumhurbaşkanı tarafından cumartesi günü Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Genel Başkanı olarak ifade edilirken Erdoğan, AK Partinin 21. kuruluş yıl dönümü münasebetiyle kurucu üyelerine bir tebrik mesajı göndererek partinin gelecek planlarından bahsetti.

Erdoğan mesajında, AK Partinin geçmiş yıllarda kurduğu hükümetlerin altyapıdaki başarılarının eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, ulaşımdan enerjiye ve sanayiden spora kadar kaydettikleri ilerlemeleri takdir ettiğini belirtti.