Erdoğan: Ateşkes sağlandığı takdirde Türkiye Gazze’nin yeniden inşası için her şeyi yapacak

Erdoğan: Ateşkes sağlandığı takdirde Türkiye Gazze’nin yeniden inşası için her şeyi yapacak

Türk medyası cumartesi günü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Gazze'de ateşkes sağlanması halinde Türkiye'nin Gazze'de zarar gören altyapı, hastane ve okulların yeniden inşası için çaba göstereceğini söylediğini bildirdi.

Erdoğan, Alman liderlerle görüşmelerde bulunduğu Berlin gezisinden dönerken uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, "Ateşkes sağlandığı takdirde İsrail'in sebep olduğu yıkımı tazmin etmesi için ne gerekiyorsa yapacağız." dedi.

Erdoğan ayrıca "Ateşkesin sağlanmasının ardından Gazze halkının yaşam koşullarını iyileştirmek, umutlarını yeşertmek için elimizden geleni yapacağız." dedi.

Bu hafta başında Başbakan Binyamin Netanyahu'ya İsrail'in nükleer silahlara sahip olup olmadığını açıklaması çağrısında bulunan Erdoğan, gazetecilere yaptığı açıklamalarda bu konuya geri dönerek İsrail'in nükleer silahlarının denetlenmesi çağrısında bulundu.

Erdoğan, "Biz Türkiye olarak bu çağrıyı yapıyoruz. Vakit çok geç olmadan İsrail'in nükleer silahları şüpheye yer bırakmayacak biçimde denetlenmelidir. Biz bunun takipçisi olacağız." dedi.

Erdoğan ayrıca Hamas tarafından rehin tutulan İsraillilerin ailelerinin kendisine bir mektup göndererek serbest bırakılmaları için müdahale etmesini talep ettiklerini ve Türkiye'nin istihbarat teşkilatının konuyu incelemek üzere harekete geçirildiğini söyledi.