Erdoğan: Astana Süreci Suriye’deki çözüm yolu için en etkili girişimdir

Erdoğan: Astana Süreci Suriye’deki çözüm yolu için en etkili girişimdir

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada, Astana süreci platformunun Suriye sorununu siyasi çözüme ulaştırmada ve bu ülkede barış ve istikrarın sağlanmasında en etkili girişim olduğunu belirtti.

Astana Süreci 7. Üçlü Zirve Toplantısından sonra İran ve Rus mevkidaşlarıyla birlikte ortak basın toplantısına katılan Erdoğan, “Bu gece Suriye’de çözüm yoluna ulaşabilmek adına barış ve istikrar atmosferinin oluşması için çalışmalarımızı bir kez daha gözden geçirdik.” dedi.

Astana zirvesinde bir kez daha bu çalışmaların yapılması hususundaki kararlılığı vurguladıklarını ifade eden Erdoğan şöyle konuştu: “Toplantının bir diğer konusu da terördü. PJAK, YPG ve PKK arasında hiçbir fark yok. Birinin koz olarak kullanılmasını diğeriyle de mücadele edilmesini kabul etmiyoruz. Görüşmelerimizde önceki anlaşmaların hayata geçirilmesini de değerlendirdik. Amaçları Türkiye topraklarını bölmek olan terör örgütleri hepimizin temel sorunudur. Suriye krizinin sadece siyasi yollarla çözümü konusunda hem fikiriz. Astana sürecindeki ortaklarımıza, kalıcı çözüme ulaşmak için siyasi müzakereler sürecinin ivme kazanması gerektiğini belirttik.”

Anayasa Komitesi çalışmalarının bir an evvel sonuç vermesi gerektiğini vurgulayan Erdoğan “Suriye rejimi bu konuda tutarsız bir tutum sergiliyor. Bu süreç BM parametreleri çerçevesinde sonuçlandırılmalıdır. BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararı uyarınca Suriye’de güvenlik ve istikrarın yeniden sağlandığı bir barış ortamı temin edilmeli.” dedi.