Erdoğan, Afganistan’a yapılan uluslararası yardımın artırılması gerektiğini söyledi

Erdoğan, Afganistan’a yapılan uluslararası yardımın artırılması gerektiğini söyledi

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan pazartesi günü yaptığı açıklamada, "Afganistan hassas bir dönemden geçiyor ve uluslararası toplum olarak Afganistan'a 18 yıldır yapmakta olduğumuz maddi ve manevi yatırımları artırmamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Asya'nın Kalbi İstanbul Süreci 8. Bakanlar Konferansının açılış töreninde bu konuya değindi.

Erdoğan, Asya'nın Kalbi İstanbul Sürecinin bölgesel barışı desteklemede çok yardımcı olduğunu vurgulayarak şöyle dedi: ”Güney Asya ve yakın çevresinin sorunlarından kurtulması için bölgesel iş birliği gereklidir.”

Afganistan’da DEAŞ terörist grubuyla ciddi mücadele konusunda ise Erdoğan, DEAŞ virüsünün Afganistan'a bulaşmasına izin vermemek gerektiğinin altını çizdi.

Bölgesel sorunlarının çözümünün o bölge ülkeleri arasındaki iş birliğine bağlı olduğunu ifade eden Erdoğan, “İstanbul toplantısının sonunda onaylanacak olan bildiri, bu görüşlerin neticesi olacak.” dedi.

Afganistan’daki siyasi konularda birtakım boşlukların olmasından endişe duyduklarını ifade eden Erdoğan şöyle dedi: "Cumhurbaşkanlığı seçiminin kazananı Afgan halkının iradesiyle belirlenecek. Yeter ki bu noktada seçim sürecinin meşruiyetine gölge düşmesin. Aksi taktirde Afgan halkının demokrasiye inancını kaybetmesi gibi bir neticeyle karşılaşmamız kaçınılmazdır.”