Erdoğan: “2023 için Türk insansız savaş uçağının uçuşunu planlıyoruz”

Erdoğan: “2023 için Türk insansız savaş uçağının uçuşunu planlıyoruz”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkesinin, Cumhuriyet'in 100. kuruluş yıldönümünün de kutlanacağı 2023 için insansız savaş uçağını uçurmayı planladığını söyledi.

Erdoğan, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekillerine her hafta düzenli olarak yaptığı konuşmada, ''2023 için Türk insansız savaş uçağının uçuşunu planlıyoruz.'' dedi.

Erdoğan ayrıca Türkiye'nin yüksek teknolojili insansız hava araçlarını Avrupa Birliği ve NATO üyelerinden birine ilk kez ihraç edeceği Polonya ile yapılan son anlaşmayı da hatırlattı.

Erdoğan, ''İnsansız hava araçlarının Polonya'ya ihracatı, bir Türk yüksek teknoloji uçağının Avrupa Birliği ve NATO üyelerine ilk satışı açısından son derece önemlidir. Bayraktar İHA'larımızdan 180'i şu anda Türkiye dahil dört ülkede faaliyet gösteriyor.'' dedi.

Erdoğan, yakında Türkiye Parlamentosuna sunulacak dördüncü paket olan yeni yargı reform paketini açıkladı. Türkiye'nin 19 yıl içinde suç örgütlerinin mevcut tüm kaynaklarını yok ettiğini ve onları tek tek yok ettiğini hatırlatan Erdoğan, ''Son üç buçuk yılda Türk polisi, 530 binden fazla operasyonda 750.000'den fazla uyuşturucu kaçakçılığı şüphelisini tutukladı. FETÖ, PKK ve diğer terör ve suç örgütlerinden teröristlere, nerede olurlarsa olsunlar, adalete teslim edilinceye kadar peşlerini bırakmayacağız.'' dedi.

Erdoğan, Türkiye'de seçimlerin planlandığı gibi Haziran 2023'te yapılacağını yineledi.

Erdoğan, ''Pandemi anında sağlık sistemimizi test etme fırsatımız oldu. Allah'a şükür, o sınavı başarıyla geçtik.'' dedi.

Düşmanlarının ülkesinde uygulamaya çalıştığı çeşitli senaryoları hatırlatan Erdoğan, "Birliğimizi, beraberliğimizi ve kardeşliğimizi beslediğimiz sürece hiçbir senaryo Türkiye'yi hedeflerine giden yoldan saptıramaz." dedi.

Erdoğan, Türkiye'nin 2021'deki ekonomik büyümesinin beklentilerin çok üzerinde olacağına olan güvenini dile getirdi.