Dünya çapında 500 milyon kişi Türk dizilerini takip ediyor

Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, dünya çapında 156 ülkede yaklaşık 500 milyon kişinin Türk dizilerini takip ettiğini söyledi.

Bu açıklama, İstanbul Üniversitesinde düzenlenen ve Türk dizilerini konu alan çalıştay sırasında yapıldı.

Altun, Türkiye’nin muasır yüzünü ve tarihi dokusunu yansıtan bu dizilerin, Orta Doğu’dan Balkanlara, Orta Asya’ya, Fransa’ya, Şili’ye, Peru’ya ve Hindistan’a kadar ulaştığını söyledi.

Altun, Türk dizilerinin gelir bakımından ABD’nin ardından dünyada ikinci sırada yer aldığına işaret etti. Nitekim Türk dizi sektörü, 350 milyon Amerikan dolarını aşan bir gelire sahip.

Altun, Türk dizi sektörünün Batı Avrupa ülkeleri pazarına girmesiyle birlikte gelirlerinin 2023 yılında 1 milyar Amerikan dolarına ulaşacağına dair düşüncesini dile getirdi.

Araştırmaların, Orta Doğu ülkelerinden gelen turist sayısının, Türk dizilerinin bu ülkelerde gösterime alındığı ilk dört yılda yüzde 100 arttığını gösterdiğini kaydeden Altun; yine bu araştırmaların, Müslüman olmayan Balkan ülkelerinde Türk dizilerini izleyen ancak daha önce Türkiye’yi ziyaret etmemiş olan seyircilerin yüzde 80’inin Türkiye’yi ziyaret etmek istediğini ortaya koyduğunu belirtti.