“Dünya beşten büyüktür”: Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hindistan’ın BMGK’da daimi sandalye talebini destekliyor

“Dünya beşten büyüktür”: Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hindistan’ın BMGK’da daimi sandalye talebini destekliyor

Hindistan'ın BM Güvenlik Konseyinde daimi sandalye talebini destekleyen Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan pazar günü yaptığı açıklamada, Hindistan gibi bir ülkenin BMGK'ye tam üye olması durumunda ülkesinin "gurur duyacağını" söyledi. Güvenlik Konseyinin veto yetkisine sahip beş daimi üyesi olan ABD, İngiltere, Çin, Fransa ve Rusya'ya değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyanın bu beş ülkeden daha büyük olduğunu söyledi.

Erdoğan, Birleşmiş Milletlere üye 195 devletin tamamının dönüşümlü olarak Güvenlik Konseyine üye olma fırsatına sahip olması gerektiğini öne sürdü. Pazar günü 18. G20 Liderler Zirvesinin kapanış gününde basın toplantısında konuşan Erdoğan, “Hindistan gibi bir ülkenin BM Güvenlik Konseyinin daimi üyesi olması bizi gururlandırır. Bildiğiniz gibi dünya beşten (daimi üyelerden) daha büyük ve daha büyüktür. Dünyanın beşten daha büyük olduğunu söylediğimizde bunun sadece ABD, İngiltere, Fransa, Çin ve Rusya'dan ibaret olmadığını kastediyoruz. Güvenlik Konseyinde yalnızca bu beş ülkenin yer almasını istemiyoruz." İfadelerini kullandı.

Erdoğan ayrıca BMGK'nin yalnızca 5 daimi üyesinin tüm dünyanın ortak sesi olamayacağını söyledi. “Tüm dünyanın sesi beş üyenin söylediklerine göre belirlenmemeli. 195 üye devletin tamamı, kalıcı olmayan ayrımı yapılmaksızın, potansiyel olarak Güvenlik Konseyine üye olabilmelidir. Ancak o zaman tüm dünya mutlu olacaktır.” dedi. Günün erken saatlerinde Başbakan Narendra Modi, G20 zirvesi oturum aralarında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ikili bir toplantı düzenleyerek ticari bağları güçlendirmenin, bağlantı ve altyapıyı güçlendirmenin yollarını tartıştı.

Türkiye Cumhurbaşkanı, Hindistan'ın ülkenin Güney Asya'daki en büyük ticaret ortağı olduğunu ve iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkileri ileriye taşımak için büyük bir potansiyel bulunduğunu söyledi. Erdoğan pazar günü yaptığı açıklamada, "Hindistan, Güney Asya'daki en büyük ticaret ortağımızdır ve ekonomide ve diğer alanlarda ortaklığımızı derinleştirmek için büyük bir potansiyele sahibiz." dedi. Türkiye Cumhurbaşkanı, "Bana, eşime ve tüm Türk heyetime gösterilen nazik misafirperverlik için Başbakan Modi'ye teşekkür etmek istiyorum." dedi.