Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Suriye’nin en kısa sürede istikrar ve huzura kavuşmasını umuyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Suriye’nin en kısa sürede istikrar ve huzura kavuşmasını umuyoruz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, video-konferans yoluyla yapılan Astana toplantısında, Suriye’nin en kısa sürede istikrar ve huzura kavuşması dileğinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün video-konferans yoluyla Astana süreci ile ilgili olağan toplantıda şöyle dedi: “Suriye’nin en kısa sürede istikrar ve huzura kavuşmasını umuyoruz ve elimizden geleni yapacağız.”

Toplantının başlangıcında Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir araya geldiğimiz için çok mutluyum.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “Astana sürecine başladığımızdan beri Suriye’de güvenlik ve istikrarı sağlamak için önemli adımları attık. Bu ülkedeki toprak bütünlüğünü ve bağımsızlığı sağlamak için elimizden geleni yapacağız. Bugün de bu yolda adım atacağımıza inanıyorum.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti: “Bugüne kadar ırk ve inanç gözetmeksizin Suriyeli kardeşlerimizin yanında olduk.

Suriye parçalanmasın diye milyonlarca Suriyeli mülteciye kucağımız açtık ve ayrılıkçı faaliyetlerin önüne geçmek için büyük gayretler sarf ettik.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu alanda yapacağımız iş birlikleri şüphesiz bu ülkenin geleceğini belirleyecek. Bu alanda gerçekleştirilecek istişarelerin tüm bölge ve Suriye için faydalı olacağını ümit ediyorum.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye hükümeti ve halkı adına dün Tahran’daki bir klinikte yaşanan olay nedeniyle hayatını kaybedenlere ve yaralananlara baş sağlığı ve acil şifalar diledi.