Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Sandıkta ortaya çıkan millet iradesine saygılıyız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Sandıkta ortaya çıkan millet iradesine saygılıyız”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kaldığının açıklanmasının ardından Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Milletin sandıkta tecelli eden iradesine saygı duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, 14 Mayıs seçimleriyle ilgili olarak, “Sonuçları ne olursa olsun Türk demokrasisi ve Türk milleti kazandı.” şeklinde değerlendirdi.

İttifaklarının daha fazla oy alacağını ve 28 Mayıs'ta yapılması planlanan ikinci turdan kazananın kendileri olacağını kaydeden Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnşallah tarihî bir başarıya imza atacağız." dedi.

Erdoğan, Türk milletinin TBMM'de Cumhur İttifakı'na çoğunluk vererek ittifaklarına olan güvenini ve inancını teyit ettiklerini söyledi.

Türkiye Yüksek Seçim Kurulu pazartesi günü yaptığı açıklamada hiçbir adayın yüzde 50'den fazla oy alamaması nedeniyle Türkiye'de cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunun 28 Mayıs'ta yapılacağını duyurdu.

İkinci tura iki aday, görevdeki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve birleşik muhalefetin adayı Kemal Kılıçdaroğlu katılacak. Halihazırda elde olan ön verilere göre Türkiye'nin mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oyların yüzde 49,50'sini alırken birleşik muhalefetin adayı Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 44,89’unu aldı. Oyların yüzde 99,87'si sayıldı.