Cumhurbaşkanı Erdoğan: S-400’ler ülkemizin egemenlik hakkıdır

Cumhurbaşkanı Erdoğan: S-400’ler ülkemizin egemenlik hakkıdır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da yapılan NATO Konseyi Akdeniz Diyaloğunun Beşinci Toplantısında konuştu. Türkiye'nin Rusya'dan alacağı S-400 hava savunma sistemlerine değindi.

Erdoğan, "S-400'ler ülkemizin egemenlik hakkıdır." dedi.

"Türkiye'nin farklı ülkeler ve bölgelerle geliştirdiği ilişkiler, birbirinin alternatifi değil, tamamlayıcısıdır. Ülkemizin egemenlik haklarına giren S-400'ler gibi bazı güncel meseleler üzerinden böyle bir tartışmanın alevlendirilmeye çalışılmasını kesinlikle tasvip etmiyoruz. NATO İttifakı çerçevesinde milli güvenliğimizi tahkim gayesiyle attığımız adımları yine kendi mecrasında değerlendirmek gerekir."

Kuzey Atlantik Konseyi Toplantısı için Ankara'da bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de, Türkiye'nin Rusya'dan alacağı S-400 hava savunma sistemleri hakkında konuştu.

Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmede, NATO'da farklı sistemlerin çalışmayacağını söylediğini ifade etti.

Stoltenberg, NATO olarak Türkiye'nin hava savunma sistemi ihtiyacının çözülmesi için ortaya konan çabaları desteklediklerini kaydetti. "Çözüm bulunmaması ne ABD, ne Türkiye, ne de NATO için iyi olur." diye konuştu.