Cumhurbaşkanı Erdoğan: “AB, bu tavrıyla bize değil kendisine zarar veriyor”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon arama faaliyetleriyle ilgili bir kez daha kararlılık mesajı verdi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersin Tatar ile Beştepe'de bir araya gelen Erdoğan, Avrupa Birliği'nin tutumunu eleştirdi.

"Avrupa Birliği bu tavrıyla bize değil kendisine zarar veriyor. Arama çalışmalarına bizler şu anda aynı kararlılıkla devam ediyoruz, devam edeceğiz. Doğu Akdeniz'de ne Türkiye'yi ne de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni yok sayan hiçbir proje hayata geçirilemez. Şayet yaşananlardan hala ders almayan varsa onlara da gereken cevapları vermekten çekinmeyeceğimizin bilinmesini isterim."

Kıbrıs sorununa da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rum kesiminin uzlaşmaz tavırlarına işaret etti.

"Kıbrıs'taki sorunun ortaya çıkışı da bugüne kadar gelişi de tamamen Rumların uzlaşmaz tavırlarından kaynaklanmaktadır. Avrupa Birliği'nin Ada'daki sorunun çözümü konusunda Birleşmiş Milletler'e ve uluslararası topluma verdiği sözlerin hiçbirini tutmayan Kıbrıs Rum kesiminin yanında yer alması kendi ayıbıdır."

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersin Tatar ise Kıbrıs Türklerinin hak ve çıkarlarının korunması konusunda Türkiye'nin gösterdiği kararlılığın kendilerine güç verdiğini söyledi.

Tatar, Türkiye'nin garantörlüğü konusunda da net konuştu.

"Şu anda oynanan oyun AB içerisinde garantörlüğün modasının geçtiği iddiasıyla Kıbrıslı Türkler bunu asla bunu kabul etmeyeceklerdir. Kıbrıslı Türkler Türkiye Cumhuriyeti'nin yine tek taraflı müdahale hakkında ısrarcı olacaklardır."