Çavuşoğlu: “Koalisyon ortaklarımızdan, PYD/YPG’den kendilerini ayrıştırmalarını bekliyoruz”

Çavuşoğlu: “Koalisyon ortaklarımızdan, PYD/YPG’den kendilerini ayrıştırmalarını bekliyoruz”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin başkenti Washington'da düzenlenen DEAŞ Karşıtı Koalisyon Dışişleri Bakanları Toplantısına katıldı.

Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, YPG/PKK'nın Türkiye ve Suriye'de son iki yıldır 300'den fazla saldırının sorumlusu olduğunu, Türkiye topraklarına 1000'den fazla havan topu ve roket attığını, yüzlerce sivil can kaybına yol açtığını vurgulayarak, "Bunlar Koalisyon üyesi ülkelerde olsa siz ne yapardınız?" sorusunu yöneltti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, DEAŞ Karşıtı Koalisyon üyelerine, "Koalisyon ortaklarımızdan, PYD/YPG'den kendilerini ayrıştırmalarını bekliyoruz. Koalisyon meşru yerel ortaklar ile çalışmalıdır. PYD/YPG bir terör oluşumudur ve bu şekilde muamele görmelidir." dedi.

Çavuşoğlu, "YPG/PKK insanlığa karşı suçlar işlemiştir. YPG/PKK toplu ölümlere yol açmış, Tel Abyad'da bir pazar yerine ve bir köye saldırı düzenlemiş ve burada 20'den fazla sivil hayatını kaybetmiştir. Ayrıca yerel halka baskı yapmış, etnik temizlik yapmış, demografik değişikliklere yol açmış, çocuk askerler kullanmış, köyleri yok etmiş, muhalif Kürt siyasi partileri kapatmış, birçok muhalifi infaz etmiş ya da tutuklamıştır. Koalisyon ortaklarımızdan PYD/YPG'den kendilerini ayrıştırmalarını bekliyoruz." diye konuştu.

"Barış Pınarı Harekâtı sayesinde PYD/YPG'nin bir terör devleti yapılanması kurma hayali çökmüştür." ifadelerini kullanan Çavuşoğlu, bu harekât ile Suriye'nin toprak bütünlüğü ve birliğine katkı sağlandığını, Türkiye'ye yönelik uzun süredir var olan terör tehdidinin uzaklaştırıldığını vurguladı.