Bosna Hersek ve Türkiye kimlik kartı ile karşılıklı seyahat edecek

Bosna Hersek ve Türkiye kimlik kartı ile karşılıklı seyahat edecek

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'ya geldi.

Erdoğan, Bosna-Hersek Halklar Meclisi Başkanlık Divanı üyeleriyle görüştü.

İki ülke arasındaki ilişkilerin güçlenmeye devam edeceğini belirten Erdoğan, ticari iş birliğinin yanı sıra kimlik kartlarının karşılıklı tanınması politikasının uygulanmasının teşvik edileceğini kaydetti.

Erdoğan, "Bosna Hersek'e kalkınma konusunda yardım sağlamaya devam ediyoruz. İki ülke vatandaşlarının kimlik kartı ile seyahat etmesine izin veren önlemleri uygulamaya başlamak için çalışıyoruz. Dışişleri bakanları bu tedbiri prosedürlere uygun olarak yürütecekler. Bosna Hersek'e giden Türklerin veya Bosna Hersek vatandaşlarının Türkiye'ye giriş için nüfus cüzdanlarını yanlarında bulundurmaları yeterli olacak." dedi.

Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Sırp üyesi Milorad Dodik, Erdoğan'a Bosna-Hersek'e sağlanan gübre için teşekkür ederek kimlik tanıma anlaşmasının en kısa sürede hayata geçmesini umduklarını kaydetti.

Dodik, "Erdoğan, herhangi bir önkoşul olmaksızın yardım paketiyle geldi. Bu, Batılılar için örnek olmalı. Bazı insanlar gibi, bize ders vermek, ülkemizi nasıl yöneteceğimizi öğretmek, ardında da temizlenmesi uzun yıllar alan bir kaos bırakmak için değil.’’ diye konuştu.