BM Genel Sekreteri Türkiye’yi Ziyaret Etti

BM Genel Sekreteri Türkiye’yi Ziyaret Etti

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Guterres 25 Nisan’da Türkiye'nin başkenti Ankara'yı ziyaret ederek Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya geldi. Görüşmeyi BM, 26 Nisan’da yayımladığı bildiride duyurdu. Hem Rusya hem de Ukrayna ile iyi ilişkilere sahip olan Türkiye, iki ülke arasında ateşkes müzakerelerine aracılık ediyor.

Bildiride, “Guterres’in, Türkiye'nin diplomatik çabalarına desteğini ifade etiğine" yer verildi. Görüşmede ikili, “savaşın hemen sona ermesi ve sivil acıların sona ermesi için koşulların hazırlanmasının ortak amaç olduğunu” yeniden teyit etti ve “sivillerin tahliyesi ve insani yardım için koridorlara erişimin gerekli olduğunu” vurguladı.

Guterres, 26 Nisan’da Rusya'nın başkenti Moskova'da Devlet Başkanı Putin ve Dışişleri Bakanı Lavrov ile 28 Nisan’da Ukrayna'nın başkenti Kiev’de Cumhurbaşkanı Zelenski ve Dışişleri Bakanı Kuleba ile görüşecek.

Ukrayna’daki insani durum kötüye gidiyor. 26 Nisan’da BM, insani yardım için Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin başlamasından birkaç gün sonra, 01 Mart'ta talep edilen miktarın iki katından fazla olan 2,25 milyar dolara (yaklaşık 290 milyar yen) ihtiyaç duyulduğunu duyurdu.(AÖ)(AAR)