Albayrak: Türkiye ekonomisi 2019’da büyüyecek

Albayrak: Türkiye ekonomisi 2019’da büyüyecek

Türkiye Maliye Bakanı Berat Albayrak perşembe günü yaptığı açıklamada, Türk ekonomisinin 2019 yılında pozitif büyüme yaşamasını beklediğini ifade etti. Albayrak, verilerde rekor düzeyde cari denge görülebileceğini sözlerine ekledi.

Türkiye’nin ekonomisi ikinci çeyrekte beklenen yüzde 1,5 rakamından daha az daralma yaşadı, ekonomi resesyonun etkilerinden kurtulmaya çalışırken üst üste üç çeyrekte daralma meydana geldi.

İstanbul’da düzenlenen Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası etkinliğinde konuşan Berat Albayrak, verilerin ekonomik dengelenmenin arzu edilen seviyeye yakın olduğunu gösterdiğini ve enflasyonun tek haneli rakamlara düşebileceğini söyledi.

Albayrak, "Eylül ayı projeksiyonları hem tüketici fiyat endekslerinde hem de üretici fiyat endekslerinde tek haneli rakamları yakalayacağımızı gösteriyor.” şeklinde konuştu.

Cuma günü yayımlanacak olan temmuz ayı bütçe verilerinde rekor düzeyde bütçe fazlası görülebileceğini öne süren Albayrak, “Temmuz ayı rakamlarına baktığımızda 12 aylık cari dengede belki de en yüksek cari fazla rakamını göreceğiz.” ifadelerini kullandı.