Akar: “Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin silah ambargosunun azaltılması dengeyi bozmayı hedefliyor”

Akar: “Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin silah ambargosunun azaltılması dengeyi bozmayı hedefliyor”

ABD tarafından Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin silah ambargosunun azaltılmasını sert bir dille eleştiren Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bu girişimin sadece gerilimlerin azaltılmasının bir yolu olmadığını aynı zamanda bunun daha fazla çatışmaya ve gerginliğin sürmesine neden olacağını belirtti.

Akar, perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD’nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin silah ambargosunun azaltılmasına yönelik kararına tepki gösterdi.

Akar şöyle konuştu: “Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin silah ambargosunun kaldırılması, gerilimlerin azaltılması için barış ve çözüm olmayacak aynı zamanda bu, daha fazla çatışmaların ve gerilimlerin devam etmesine neden olacak.”

Konuya ilişkin Akar, ABD’nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin ambargosunun azaltılmasına yönelik aldığı kararının Washington’un bölgedeki güç dengesini bozma çabası olduğunu ve nihayetinde bunun münakaşaya yol açacağını ifade etti.

Türkiye Milli Savunma Bakanı, Doğu Akdeniz’de yaşanan son gerilimler hakkında da şunları söyledi: “Biz, Doğu Akdeniz’de gerilimlerin artması peşinde değil çıkarlarımızı korumak için girişimde bulunmak istiyoruz. Kimse bizi bundan alıkoyamaz.”

Akdeniz ülkelerini bölgedeki gerilimleri akıllıca değerlendirmeleri konusunda uyarıda bulunan Akar şöyle konuştu: “Sorun sadece diyalog yoluyla çözülecek. Binlerce kilometre öteden bölgeye gelip koruyucu melek rolü oynamaya çalışanlar var. Ama bunlar geldikleri gibi giderler.”