Selçuklu’nun görkemli hanı kapısını turizme açtı

Selçuklu’nun görkemli hanı kapısını turizme açtı

Konya’nın merkez Tömek köyü yakınında yer alan Zazadin Hanı, Anadolu Selçuklu Devleti’nin kervansaraylar ağının en güzel yapılarından biri olarak biliniyor.

Selçuklu motifli süslemeleriyle dikkatleri üzerine toplayan taç kapıdan girilen, ihtişamıyla insanları büyüleyen handa, yazlık ve kışlık bölümü olmak üzere 24 oda ile mescit, hamam, ambar, depo ve ahırlar bulunuyor. Taş işçiliğinin güzel örneklerinden biri olarak gösterilen hana gelen yerli ve yabancı turistler, mekânın zerafetinden kendini alamıyor.

Konya Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün ihalesiyle geçtiğimiz günlerde işletmeye açılan Zazadin Hanı, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. AA

 

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.