Şanlıurfa’nın Haliliye Belediyesi, iş makinalarının bakım ve onarımını kendi bünyesinde yaparak önemli bir tasarrufa imza atıyor

Şanlıurfa’nın Haliliye Belediyesi, iş makinalarının bakım ve onarımını kendi bünyesinde yaparak önemli bir tasarrufa imza atıyor

Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü bünyesinde bakım ve üretim atölyeleri kuran Haliliye Belediyesi; iş makinalarının bakım ve onarımını kendi bünyesinde yaparak önemli bir tasarrufa imza atıyor.

Güneydoğu'da bir ilki gerçekleştiren Haliliye Belediyesi'nin bakım ve üretim atölyelerini ziyaret ettik. Ziyaretimiz sırasında, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipler ve atölye şefi Osman Sarıboğa; atölyeleri gezdirerek, neler yaptıklarına dair bilgi verdi.

Sarıboğa: ''Atölyelerimiz 2021 yılında belediyemizin, 'Tüketen değil üreten belediye' düsturuyla Mehmet Canpolat başkanımızın talimatıyla kuruldu. Kamelyaları, piknik masalarını, oturma gruplarını kendimiz üretirken; çim biçme traktörü, çapa, kesme makinaları ve sahada kullanılan motosikletlerin bakım ve onarımı ustalarımız tarafından yapılıyor. Geri dönüşüme verdiğimiz önem nedeniyle sahada deforme olmuş ürünleri atölyemize getirip tekrar kullanılabilir hale getiriyoruz. Tüm bu yaptığımız çalışmalar bizlere büyük bir tasarruf oluşturuyor. Örneğin; bugün bir kamelyanın fiyatı, 14 bin + kdv + nakliye.. Yani toplam olarak 17 bin gibi bir fiyata tekabül ediyor. Biz bu kamelyayı burada 8 bin liraya üretiyoruz. İş makinalarımızın bozulan, eskiyen parçalarının bakım ve onarımını da kendimiz yapıyoruz.

Hem bakım giderinden hem de dışarıya gidip - gelme sürecinden, zamandan tasarruf ediyoruz. Makine beklemekten, iş gücü kaybından kurtuluyoruz. Ayrıca atölyelerimizde çalışan 35 personelimizle aynı zamanda belediye olarak istihdama katkıda bulunuyoruz'' dedi. Günümüz koşulları baz alındığında tasarrufun, üretimin ve geri dönüşümün öneminin arttığı şu günlerde bu gibi girişimler büyük önem arz ediyor. Haliliye Belediyesi bu projeyle hem tasarruf sağlıyor hem geri dönüşüme katkıda bulunuyor, bir yandan da işin ehli ustaların yardımıyla kalifiye eleman yetiştirerek istihdam sorununa çözüm üretiyor. Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü bünyesinde bakım ve üretim atölyeleri kuran Haliliye Belediyesi; iş makinalarının bakım ve onarımını kendi bünyesinde yaparak önemli bir tasarrufa imza atıyor. Güneydoğu'da bir ilki gerçekleştiren Haliliye Belediyesi'nin bakım ve üretim atölyelerini ziyaret ettik. Ziyaretimiz sırasında, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipler ve atölye şefi Osman Sarıboğa; atölyeleri gezdirerek, neler yaptıklarına dair bilgi verdi.

Sarıboğa: ''Atölyelerimiz 2021 yılında belediyemizin, 'Tüketen değil üreten belediye' düsturuyla Mehmet Canpolat başkanımızın talimatıyla kuruldu. Kamelyaları, piknik masalarını, oturma gruplarını kendimiz üretirken; çim biçme traktörü, çapa, kesme makinaları ve sahada kullanılan motosikletlerin bakım ve onarımı ustalarımız tarafından yapılıyor. Geri dönüşüme verdiğimiz önem nedeniyle sahada deforme olmuş ürünleri atölyemize getirip tekrar kullanılabilir hale getiriyoruz. Tüm bu yaptığımız çalışmalar bizlere büyük bir tasarruf oluşturuyor. Örneğin; bugün bir kamelyanın fiyatı, 14 bin + kdv + nakliye.. Yani toplam olarak 17 bin gibi bir fiyata tekabül ediyor. Biz bu kamelyayı burada 8 bin liraya üretiyoruz. Iş makinalarımızın bozulan, eskiyen parçalarının bakım ve onarımını da kendimiz yapıyoruz. Hem bakım giderinden hem de dışarıya gidip - gelme sürecinden, zamandan tasarruf ediyoruz. Makine beklemekten, iş gücü kaybından kurtuluyoruz. Ayrıca atölyelerimizde çalışan 35 personelimizle aynı zamanda belediye olarak istihdama katkıda bulunuyoruz'' dedi.

Günümüz koşulları baz alındığında tasarrufun, üretimin ve geri dönüşümün öneminin arttığı şu günlerde bu gibi girişimler büyük önem arz ediyor. Haliliye Belediyesi bu projeyle hem tasarruf sağlıyor hem geri dönüşüme katkıda bulunuyor, bir yandan da işin ehli ustaların yardımıyla kalifiye eleman yetiştirerek istihdam sorununa çözüm üretiyor. Tuğba Polat

 

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.