Safranbolu’da 358 yıllık Köprülü Mehmet Paşa Cami yeniden ibadete açılıyor

Safranbolu’da 358 yıllık Köprülü Mehmet Paşa Cami yeniden ibadete açılıyor

Safranbolu ilçesinde 358 yıllık tarihi Köprülü Mehmet Paşa Cami'nin restorasyon çalışmaları tamamlandı. UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan ve "en iyi korunan 20 kent" arasında bulunan Safranbolu'da 1661 yılında yaptırılan tarihi Köprülü Mehmet Paşa Caminde 2.5 yıldır süren restorasyon çalışmaları Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından tamamlandı.

Osmanlı Sadrazamı Köprülü Mehmet Paşa tarafından yaptırılan ve 358 yıllık gibi bir geçmişe sahip tarihi cami Cuma günü ibadete açılacak. Köprülü Mehmet Paşa Cami'nin Safranbolu içi önemli olduğunu belirten Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, "Sadece bir cami olarak değil de bütün olarak baktığımız zaman camisi, külliyesi ve yanındaki muvakkithanesi ile Safranbolu Çarşısının göbeğinde yer alan önemli bir eser bizim için" dedi.

"Çevre düzenlemesi ile baktığımızda 2.5 yıl iyi bir süreç"

Restorasyon çalışmaları için uzman ekiplerin önemli olduğunu ifade eden Ürkmezer, "Ekim 2016 yılında başlayan Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihalesi yapılan ve restorasyonu tamamlanan bu yapıyı biz Safranbolu olarak teslim alacağız. Yapım sürecinde de göreve başladıktan sonra çeşitli ülkelere kendi misafirlerimize birçok kere gittik. Orada bu tip de özellikle cami restorasyonları çok önemli. Uzman ekiplerle çalışmanız gerekiyor. Ne ile karşılaşacağınız belli değil. Çünkü bir duvardan herhangi bir şey yaptığınızda enjeksiyonlar çıkabiliyor ve süreci uzatabiliyor. O yüzden böyle önemli bir cami de çevre düzenlemesi ile baktığımızda 2.5 yıl iyi bir süreç diye bakabiliriz" diye konuştu.

"Tarihsel olayları not etmede uzun yıllar boyunca kullanılmış"

Ürkmezer, Safranbolu'da restorasyon süreçlerinin devam ettiğini ve bu restorasyon çalışmalarında Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün çok büyük emeği ve desteği olduğunu belirterek şunları söyledi: "Her toplantılarımızda detaylı bilgiler de verildi. Safranbolu'da Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün bu şekilde yaptığı çalışmalar devam ediyor. Amacımız Safranbolu bize bu güne kadar gelen emanetin bekçileriyiz. 1661 yılında yapılmış bir yapı ve yaklaşık 350-400 yıllık bir yapı. Şükür ki bu güne kadar korunmuş. Bizlerde emanetçileri olarak gelecek kuşaklara daha da iyi aktarmak için çalışıyoruz. İnşallah Safranbolu halkı diğer bütün binalarda olduğu gibi bu binayı da iyi bir şekilde kullanacak. Yanında çok önemli bir muvakkithane var. Orada bir de güneş saati var. Güneş saatine o muvakkithane ile baktığınızda hem bütün tarihsel olayları not etmede hem de saatleri belirlemede uzun yıllar boyunca kullanılmış. O muvakkithaneyi de biz kaymakamlık olarak valimizin desteği ile uygun bir şekle getirip müftülük ve turizm müdürlüğü ile birlikte iyi bir şekilde kullanacağız. Amacımız iki taraf arasında da tarihi arasta bölgesine geçen yol oradan geçiyor. O hattın açılması ile esnafımızda rahatlayacak ve vatandaşlarımız da, yerli yabancı turistlerimiz de bu güneş saatini ön plana çıkarıp o caminin içindeki güzellikleri görmesini sağlayacağımız için mutluyuz."

"Osmanlı dönemine ait 95 adet güneş saatinden biri"

Sadrazam Köprülü Mehmet Paşa tarafından gönderilen el yazması bir Kur'an-ı Kerim'den 1661 (Hicrî 1072) yılında ibadete açıldığı anlaşılan caminin avlusuna büyük kemerli bir kapıdan giriliyor. Avlusunda şadırvan, güneş saati ile kütüphane ve muvakkithane olarak ortak yapılmış bina bulunuyor. Avlu içerisinde bulunan güneş saati Osmanlı dönemine ait 95 adet güneş saatinden biri olma özelliği taşırken, Tarihi güneş saati mermer levhanın üzerinde bulunan üçgen şeklindeki madeni bir plakanın gölgesi ve plakanın merkez teşkil ettiği eşit açılara haiz çok sayıdaki çizgi ile zamanı belirlemektedir.

Köprülü Mehmet Paşa Camisi, halk arasında ve çeşitli kaynaklarda anlatılan yapılış hikâyeleri ve farklı mimari özellikleriyle de ilgi çekiyor. Caminin yapılışıyla ilgili öykü, Osmanlı Sadrazamı Köprülü Mehmet Paşa'nın sürgünüyle başlıyor. "Sürgün geldiği Safranbolu'da ilk namaz kıldığı dergâhın yerine, affedilmesi ve İstanbul'a dönmesi durumunda cami yaptıracağına" yönelik adakta bulunan Köprülü Mehmet Paşa, sözünü yerine getirerek 1658'de inşaat emrini veriyor. Paşanın camiye gönderdiği el yazması Kur'an-ı Kerim'den, caminin 1661'de yapıldığı tahmin ediliyor. Büyük bir kemerli kapıdan girilen caminin avlusunda güneş saati bulunuyor. Yatay güneş saati, 06.40 ile 17.20 arasındaki zamanı, özel hazırlanmış mermer üzerindeki metal plakanın gölgesi yardımıyla gösteriyor. Saat, gölge ile mermer üzerindeki çizgilerin buluşma anını, zaman olarak yanılgısız göstermeyi sürdürüyor. Cami külliyesinde "vaktin belirlendiği mekân" anlamına gelen muvakkithane bulunuyor. Burada, muvakkitlerin çeşitli aletlerle namaz vaktini belirlediği, gözlem yaparak zamanı tespit ettikleri yer bulunuyor. Tarihi cami daha önce 1970 ve 1995'te de restore edilmişti.

 

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video, ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.