Muş‘ta ‘Down Sendromu Farkındalık Günü’ nedeniyle özel öğrencilere yönelik etkinlik düzenlendi

Muş‘ta ‘Down Sendromu Farkındalık Günü’ nedeniyle özel öğrencilere yönelik etkinlik düzenlendi

Muş Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren özel okullar, 21 Mart Down Sendromlular Günü dolayısıyla özel öğrenciler depremzede ailelerin çocukları ile buluşturarak farklı bir etkinliğe imza attı.

Muş’ta 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü nedeniyle özel öğrencilere yönelik etkinlik düzenlendi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren, Özel Eğitim Uygulama 1. 2. Kademe Okulu, Al Kuşçu Özel Eğitim Uygulama Okulu ve Kızılay Özel Eğitim Anaokulu öğrenciler depremzede ailelerin çocukları ile buluştu.

Muş Öğretmenevi bünyesinde misafir edilen depremzede aileler öğle yemeğinde bir araya gelen özel öğrenciler, depremzede çocuklara hediyeler takdim ederek oyunlar oynadı.

Özel öğrencilerin toplumla paylaşma ve kaynaşma duygusunu aşılamak amacıyla gerçekleştirilen etkinlikte depremzede çocuklara da moral ve motivasyon sağlandı. İl Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç, 3 okulun işbirliğinde gerçekleştirilen farkındalık etkinliğini yerinde inceledi.

Depremzede aileler ve özel öğrencilerle öğle yemeklerine eşlik eden Müdür Kıvanç, düzenlenen etkinliğin özel öğrencilere ve depremzede çocuklara fayda sağlayacağının vurgusunu yaptı.

“Moral ve motivasyonu yönünde güzel bir farkındalık etkinliği oldu”

Düzenlenen etkinlik sonrası konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Müdür Kıvanç, down sendromlu çocukların özel olduğunu anımsatarak; “Her yıl 21 Mart Down Sendromlular Günü’nde ilimizdeki okullarda eğitim alan özel öğrencilerimizle farklı şenlikli etkinlikler düzenliyorduk. Bu yıl Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerden dolayı bu farkındalık etkinliğini ilimizdeki depremzede ailelerimizin çocukları ile gerçekleştirdik. Down sendromlu öğrencilerimiz için özel bir gün olan 21 Mart’ta paylaşmayı kaynaşmayı pekiştirmelerini ele aldık. 21 Mart Dünya Down Sendromlular günü nedeniyle ilimizdeki Özel Eğitim Uygulama 1. 2. Kademe Okulu, Ali Kuşçu Özel Eğitim Uygulama Okulu ve Kızılay Özel Eğitim Anaokulu bünyesindeki öğrencilerimiz deprem bölgesinden gelen öğretmenevimizde misafir kalan vatandaşlarımızın çocukları ile bir araya geldiler. Özel öğrencilerimiz ve depremzede ailelerimizin çocukları öğle yemeklerini birlikte yediler. Daha sonra özel öğrencilerimizin getirdiği hediyeleri depremzede çocuklarımıza verdiler. Depremzede çocuklarımızın moral ve motivasyonu yönünde güzel bir farkındalık etkinliği oldu. Okullarımızda eğitim gören özel öğrencilerimiz öğretmenevimizin etkinlik odalarında depremzede çocuklarla birlikte olacaklar. Oyunlar oynayarak birlikte vakit geçirecekler. Ben inanıyorum ki son derece huzurlu ve mutlu bir zaman geçirecekler. Ben emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bu kapsamda 21 Mart Down sendromlular günü nedeniyle özel öğrencilerimiz kendilerini topluma anlatmaya çalışmaktadırlar. Bu öğrencilerimiz bizim için özel çocuklardır. Bizler onları topluma kazandırmak için elimizden gelen her türlü çabayı göstermekteyiz” dedi.

“Güngör: “Bu yıl farklı bir etkinliğe imza atmak istedik”

Ali Kuşçu Özel Eğitim Uygulama Okul Müdürü Aydın Güngör ise, her yıl şenlik havasında düzenlenen 21 Mart Down sendromlular günü etkinliklerini bu yıl depremzede ailelerle geçirme kararı aldıklarını söyledi.

Özel öğrenciler ve depremzede ailelerin çocukları ile buluşturduklarını kaydeden Okul Müdürü Güngör; “21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü için bu yıl farklı bir etkinliğe imza atmak istedik. Her yıl çeşitli aktivite ve eğlencelerle farkındalık oluşturduğumuz 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü için bu sene asrın felaketi olarak adlandırdığımız depremden dolayı şenlik şeklinde değil, depremzede aileler ile birlikte bir gün geçirip çocukları ile oyunlar oynama, hediyeleşme ve beraber yemek yeme şeklinde bir program olarak yapmayı daha doğru bulduk. Milli Eğitim Müdürlüğümüz bünyesinde faaliyet gösteren okulumuz Ali Kuşçu Özel Eğitim Uygulama Okulu, Özel Eğitim Uygulama 1. 2. Kademe Okulu ve Kızılay Özel Eğitim Anaokulu işbirliğinde gerçekleştirdik. Her yıl şenlik havasında düzenlediğimiz farkındalık etkinliklerimizi bu yıl ilimizde bulunan depremzede ailelerimizin çocukları ile buluşturduk. Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremden sonra ilimize gelen depremzede ailelerimizin çocukları ile buluşan özel öğrencilerimiz kaynaşmayı ve paylaşmayı aşılamak istedik. Öğretmenevinde gerçekleştirdiğimiz farkındalık etkinliğimizde depremzede çocuklarla ve özel öğrencilerimiz birlikte yemek yediler. Daha sonra özel öğrencilerimiz tarafından kendilerine hediyeler verildi. Ardından etkinlik salonunda oyunlar oynayarak güzel vakit geçirdiler. Bu kapsamda hem depremzede çocuklara moral ve motivasyon sağlanması hem de özel öğrencilerimizi toplumla kaynaşmasını amaçladık. Bu vesile ile çocuklarımızın bu özel gününü kutlar ve tüm toplumumuzdan duyarlılık göstermelerini ve farkında olmalarını rica ediyoruz” şeklinde konuştu. Ş. Kaplan

 

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.