Kadın jandarmalar, Şırnak’ın köylerinde KADES’i anlattı

Kadın jandarmalar, Şırnak’ın köylerinde KADES’i anlattı

Şırnak'ta, kadına yönelik şiddetin önüne geçilmesi amacıyla yürütülen proje kapsamında jandarma kadın astsubaylar, köylerde görüştükleri kadınlara Kadın Destek Uygulamasını (KADES) uygulamasını anlattı.

İl Jandarma Komutanlığı Aile İçi Şiddetle Mücadele ve Çocuk Kısım Amirliği'nce, son yıllarda artan kadına şiddet olaylarının önlenmesi amacıyla, sorumluluk alanlarında bulunan köylerde yaşayan kadınlara KADES uygulaması anlatıldı.

Bu kapsamda Araköy Ortaokulu, Balveren Gazi Ortaokulu, Cizre Özel Bilim Teknik Koleji'nde kadın velilere ve öğretmenlere KADES uygulaması anlatıldı. Toplantıya katılan kadınlara 180 broşür dağıtılırken, 110 kadının telefonuna KADES uygulaması indirildi.

Kadın ve çocuklara, acil durumla karşı karşıya kalmaları halinde, konum bilgisini açıp ardından uygulama ekranındaki 'Acil Destek' butonuna dokunarak, ihbar gerçekleştirilebilecekleri gösterildi. KADES ile şiddete maruz kalan kadınların ihbarıyla güvenlik güçlerinin olay yerine hızlıca ulaşması hedefleniyor. Sekvan Küden

 

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.