Dolmabahçe Sarayı‘nın yaklaşık 1 ton ağırlığındaki en büyük halısı restorasyona alındı

Dolmabahçe Sarayı‘nın yaklaşık 1 ton ağırlığındaki en büyük halısı restorasyona alındı

Yıldız Şale Köşkü Atölye sorumlusu Mustafa Köksal, onarımın yüzde ellisini tamamlandığını belirterek, “Çalışmalarda dört ayı geride bıraktık. Sekiz ay gibi bir sürede tamamlamayı düşünüyoruz ” dedi.

Dolmabahçe Sarayı'nın en büyüğü olma özelliğine sahip 124 metrekarelik halısı restorasyona alındı. Dolmabahçe Sarayında merasimlerin tertip edildiği Muayede Salonu’na ait olan halı Hereke Dokuma Fabrikası'nda 1902 yılında üretildi. Boyut, desen ve tasarım bakımından saray halıları arasında eşsiz bir yere sahip halının kabartma desenli olması en önemli detaylarından biri olarak gösteriliyor.

119 yıllık halının restorasyonu Yıldız Şale’de oluşturulan özel atölyede, 8 kişilik bir ekiple sürdürülüyor.

Halının tesviye ve rötuş işlemlerinin tamamlanmasının ardından Dolmabahçe Sarayı'nın Muayede Salonunda sergilenmeye devam edeceği öğrenildi. İHA

 

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.