Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun, “TRT Fransızca Dijital Kanal Tanıtım Programı“na katılldı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun, “TRT Fransızca Dijital Kanal Tanıtım Programı“na katılldı

Altun, bugün eşitsizlik, adaletsizlik, ırkçılık, yabancı düşmanlığı, İslam karşıtlığı gibi olguların uluslararası alanda yükselişe geçen tehditler olduğunu, bunların engellenmesi gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Atakule Event Hall'de düzenlenen TRT Fransızca Dijital Kanal Tanıtım Programı’nda yaptığı konuşmada, bu önemli ana tanıklık ettiği için mutluluk duyduğunu söyledi.

TRT'nin 58 yıllık bir yolculuğun içinde olan, sadece Türkiye'nin değil, dünyanın kamu yayıncılığı alanında önemli, örnek kurumlarından biri olduğunu belirten Altun, TRT'nin bu özelliğini, kendisini tarih içinde yenilemesine ve güçlü kurumsallaşmasına borçlu olduğunu kaydetti.

“7 kıtada etki”

Çeşitlenen radyo ve televizyon yayınlarıyla, dijital platformlarıyla, marka yapımlarıyla ve uluslararası etkinlikleriyle TRT'nin bugün 7 kıtada etkisi olan bir marka olduğunu dile getiren Altun, 2010'da kurulan TRT Arapça ve 2015'te kurulan TRT World'ün Türkiye'nin bölgesel güç ve küresel aktör olma yarışında hem bölgesine hem küresel alana hitap etme noktasında çok önemli imkan sağladığını ifade etti. Daha sonra dijital platformların, TRT Rusça ve Almancanın devreye girdiğini anımsatan Altun, bugün yayın hayatına başlayan TRT Fransızcanın hayırlı olmasını diledi. TRT'nin 41 dil ve lehçede internet yayını yaptığını aktaran Altun, TRT'nin Türkiye'nin yükselen konumundan, atılımlarından doğrudan etkilendiğini, bu çerçevede ülkenin uluslararası konumunu yayınlarıyla temsil ettiğini söyledi.

“Uluslararası yayın çizgisi”

Türkiye'nin son 20 yılda büyük atılımlar gerçekleştirdiğini hatırlatan Altun, buna bağlı olarak TRT'nin de kurumsallaşmasını ve konumunu güçlendirerek uluslararasılaştığını kaydetti. TRT'nin bu uluslararası yayın çizgisi içerisinde sesini duyuramayanların sesini duyurmaya, gösterilmeyenleri göstermeye, üstü örtülen gerçeklerin ortaya çıkarılmasına gayret ettiğini belirten Altun, “TRT'nin bu uluslararası yayıncılık anlayışının son halkasıdır TRT Fransızca. Bu anlamda çok başarılı işlere imza atacağına inanıyorum.” diye konuştu. Dünyada Fransızcanın çok geniş bir alanı kapsadığını, Avrupa'da, Fransa'da, Kanada'da, Afrika ülkelerinde, uluslararası kuruluşlarda Fransızcanın kullanıldığını anımsatan Altun, Avrupa'da 90, Afrika'da 200 milyonun üzerinde insanın Fransızca konuştuğuna işaret ederek TRT Fransızcanın bu noktada önemli bir boşluğu dolduracağını vurguladı.

“Türkiye, Fransızca konuşan dünyaya aktarılacak”

TRT'nin uluslararası yayıncılık performansıyla hakikatin sesi olarak alternatif medya platformları inşa edeceğini umduğunu belirten Altun, “TRT Fransızca, Frankofon dünyada milyonlarca insan için bir alternatif medya ortamı sunacaktır.” ifadesini kullandı. Fransa'daki Türk ve Müslüman varlığına dikkati çeken Altun, TRT Fransızcanın bunların sesini de bütün dünyaya ve Fransa'ya duyuracağını söyledi. Altun, kanalın, Türkiye'nin bölgesel barış girişimlerini, küresel meselelerdeki pozisyonlarını da net bir şekilde ortaya koyacağını, Türkiye'nin son 20 yıldaki kalkınma, gelişme devrimini Fransızca konuşan dünyaya aktaracağını ifade etti.

 

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.