Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Dijital Gösterim Merkezlerinde anılıyor

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Dijital Gösterim Merkezlerinde anılıyor

İletişim Başkanlığı tarafından Ağrı, Çanakkale, Samsun, Konya, Kayseri, Antalya ve Diyarbakır’da açılan Dijital Gösterim Merkezleri, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü temasıyla ziyaretçilerini ağırlıyor.

Milli, tarihi, kültürel ve bilimsel zenginliklerimizi yeni iletişim ve gösterim tekniklerini kullanarak vatandaşların erişimine sunan İletişim Başkanlığı, Çanakkale, Samsun, Konya, Kayseri, Antalya ve Diyarbakır’da açılan Dijital Gösterim Merkezlerinde, “10 Kasım Atatürk’ü Anma” temasını işliyor. Ayrıca kasım ayı içerisinde Ağrı’da da açılacak olan Dijital Gösterim Merkezi ziyaretçilerini ağırlayacak.

Dijital Gösterim Merkezlerinde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının yıl dönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşamı ve mücadelesi, görsel teknolojiler kullanılarak kasım ayı boyunca sergileniyor.

Beş bölümden oluşan Dijital Gösterim Merkezinin ilk bölümünü fuaye alanı oluşturuyor. Ziyaretçiler, fuaye alanında gösterim merkezi hakkında bilgi alırken, aynı zamanda Üç Boyutlu Resim Deneyimi (Hologram) gösterimini izleyebiliyor. Görme engelli vatandaşlarımız için görme engelli yolu bulunan gösterim merkezinde, işitme engelli vatandaşlarımız için de işaret lisanı ile anlatım bulunuyor.

Dijital Gösterim Merkezinin, 360º video deneyim alanına, dijital gösterim yapılan bir tünelden geçilerek giriliyor. 360º video deneyim alanında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 10 Kasım’da sonsuzluğa uğurlanmasını anlatan bir gösterim yer alıyor. Dijital gösterimde aynı zamanda sinematik ses sistemi bulunuyor.

360º video deneyim alanından hemen sonra ise video haritalama gösterimi ziyaretçileri bekliyor. Video haritalama gösteriminde yine Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi aleme intikali ile ilgili küçük detaylardan hazırlanan dijital gösterim sergileniyor.

Üç Boyutlu Resim Deneyimi (Hologram) alanında ise Anıtkabir ile ilgili gösterimin yanı sıra Mustafa Kemal’in hayatını anlatan bir video gösterimi de ziyaretçileri bekliyor.

Son olarak, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki "iki devlet tek millet" ülküsünden hareketle, Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ meselesine ilişkin bir bilgilendirme videosu da izleyenleri karşılıyor.

Fotoğraflar