Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Eser müessiriyle değerlidir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Eser müessiriyle değerlidir”

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Recep Tayyip Erdoğan, Hastane Metro Durağı önünde düzenlenen AK Parti Yenimahalle mitinginde halka hitap etti.

Yenimahallelileri selamlayan Erdoğan, bugün Yenimahalle'nin misafiri olmaktan büyük bahtiyarlık duyduğunu söyledi.

Az önce Bilkent Şehir Hastanesi'nin açılışını yaptıklarını hatırlatan Erdoğan, "Kolay değil, 3 bin 700 yataklı hastanenin açılışı. Nerede bu hastane? Bilkent. Ağırlıklı olarak size hizmet verecek. Böyle bir hastaneye sizleri inşallah sahiplendiren bir hükümet var." diye konuştu.

AK Parti iktidarı olarak yola çıkarken "Eğitim, sağlık, adalet, emniyetle Türkiye'yi yükselteceğiz, ulaşım, enerji, tarım, bunlarla beraber Türkiye'yi yükselteceğiz." dediklerini belirten Erdoğan, verdikleri sözleri yerine getirdiklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanlığı görevini devraldıktan sonra Yenimahalle'de bulunan Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne taşındığını anımsatan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Hamdolsun 4 yılı aşkın süredir de sizlerle komşuyum. Mevlam muhabbetimizi, yol arkadaşlığımızı daim eylesin. Bu vesileyle siz komşularıma 24 Haziran'daki desteğinizden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. 24 Haziran seçimlerinde AK Parti'yi ve Cumhur İttifakı'nı Yenimahalle'de hamdolsun iktidara taşıdınız. Şahsıma 5 yıl daha Cumhurbaşkanı olarak Türkiye'ye ve sizlere hizmet etme onurunu yaşattınız. Güveniniz, kadirşinaslığınız için her birinize şükranlarımı sunuyorum."

Allah'ın izniyle 17 yıldır olduğu gibi yine millete mahcup olmayacaklarını vurgulayan Erdoğan, "Verdiğiniz desteği 31 Mart seçimlerinde daha artırarak devam ettirmenizi bekliyorum. 31 Mart'ta Yenimahalle'yi ilçemize tevazu, samimiyet ve gayretle hizmet edecek kadrolarla yeniden tanıştırmamız lazım. 31 Mart'ta Yenimahalle'nin hasretine artık bir son vermemiz gerekiyor. 31 Mart'ta ilçemizi gönül belediyeciliğine kavuşturmamız lazım. 31 Mart'ta Yenimahalle'yi kamu yatırımlarında olduğu gibi belediyecilikte de en güzel hizmetlerle yeni bir vizyonla buluşturmamız lazım." dedi.

Bunun için Yenimahalle'de geçmişi başarılarla dolu liyakatli, tecrübeli, gayretli, samimiyetle çalışacak bir ismi aday gösterdiklerinin altını çizen Erdoğan, şunları söyledi:

"Veysel Tiryaki kardeşimizi sizler zaten yakından tanıyorsunuz. 3 dönem Altındağ'da belediye başkanlığı yaptı. Ne demek 3 dönem? 15 yıl. Şunu unutmayın, eser müessiriyle değerlidir. Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri. Şimdi Veysel Tiryaki kardeşimi tanımak için Altındağ yeter, Altındağlılar da yeter. Biz 3 dönem kuralı sebebiyle 4. dönem Veysel kardeşimizi orada aday yapmadık. Dedik ki, 'Şimdi artık hizmetin ihtiyacı olduğu önemli ilçelerden bir tanesi olarak bizim bir yer değişikliğine gitmemiz lazım.' Onun için de en uygun yer neresi' dedik, Yenimahalle. Bu dönem Yenimahalle'ye Veysel Tiryaki kardeşimizi aday yaptık. Tecrübeyse tecrübe, gençlikse gençlik. Öyle yürüyemeyen, ayakta duramayanlarla bu iş olmaz. Dinamik, çalışacak, işini bilen, bu konuda tecrübeli arkadaşlara ihtiyacımız var."

"Bu birikimi, bu vizyonu Yenimahalle'ye de taşıyacağız"

Tiryaki'nin son 15 sene Altındağ için gecesini gündüzüne kattığını, şehrin en mazlum ilçesini en gözde yerleşim yerlerinden biri haline getirdiğini anlatan Erdoğan, Tiryaki'nin Ankara Büyükşehir Belediyesiyle el ele vererek Hamamönü, Hacıbayram, İtfaiye Meydanı, Ulucanlar ve Kale'yi  şehrin cazibe merkezi yaptığını söyledi.

Erdoğan, "Tüm Ankaralıların gururla misafirlerini götürdüğü tarih, kültür ve turizm yerlerinde Veysel Bey'in imzası var. İnşallah sizlerin de desteğiyle 31 Mart'tan itibaren bu birikimi, bu vizyonu Yenimahalle'ye de taşıyacağız." ifadesini kullandı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ile ilgili de konuşan Erdoğan, Özhaseki'nin belediyecilikte sembol bir isim olduğuna dikkati çekti.

Özhaseki'nin 5 dönem Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığını, ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görevini yürüttüğünü hatırlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Tüm belediyelerle, şehirlerin altyapısı, üstyapısıyla, planlamayla yakın uğraştı. Özellikle de hani o çukur, kanal, bunların açıldığı Güneydoğu, Doğu var ya oralarda Mehmet Özhaseki kardeşimiz büyük mücadele verdi ve oraların altını elden geçirdi. O tünelleri tamamıyla tespit ederek o binalar kentsel dönüşüm değişimle yıkıldı. İşte daha yeni Diyarbakır, Şırnak, Hakkari, Siirt'teydim, bütün oraların halini gördüm. Şimdi oralar adeta yeniden inşa ediliyor, ihya ediliyor. Yaparsa AK Parti yapar. İstiyoruz ki aynı şeyi Yenimahalle'de de yapalım. AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak işte böyle kıymetli, deneyimli, çalışkan isimlerle huzurunuza çıktık. 'Ankara'ya tecrübe yakışır, Başkent'e başarı yakışır, Yenimahalle'ye vizyon yakışır.' dedik."

Ankara'yı geleceğe taşıyacak isimlerle yollarına devam etme kararı aldıklarını ifade eden Erdoğan, "Peki muhalefet ne yaptı?" sorusunu yöneltti.

Kendilerinin ise başarıyı ödüllendirdiğini belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

"Tencere yuvarlanır, kapağını bulurmuş. Bay Kemal de gitti, büyükşehirde tam kendisi gibi birini buldu. Buldu mu? 9 yılda 9 seçim kaybeden CHP Genel Başkanı, Ankara Büyükşehire kendisi gibi sürekli kaybeden birini aday yaptı. Daha önce iki defa sandıkta milletten ret yemiş, iki kez yenilmiş, hatta geçmişte belediye başkanlığı yaptığı ilçede bile yüzde 10'u zor almış bir şahsı tekrar Ankaralının karşısına çıkardılar. Seçim öncesi CHP kapısından ayrılmayan, sonra istifa edip alengirli işlere bulaşan bu zatı, 'işte adayımız' diye Ankara'ya dayattılar. Sadece bununla da kalmadılar, bölücü örgütün siyasi uzantılarını da kollarının altına aldılar. Marjinalleri, sapkınları, ezan-bayrak karşıtlarını da ittifaka dahil ettiler."

Erdoğan, "Nabza göre şerbet veren, Doğu'da bölücü, Batı'da Atatürkçü, Ankara'da ülkücü olan, her şekle giren bir bukalemun ittifakı oluşturdular." ifadelerini kullanarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Dikkat edin, CHP'nin başındaki zat Ankara'da sürekli bozkurt işaretiyle dolaşıyor. Nereden çıktı bu? Yanındaki hanımefendi de buralarda sürekli vatan millet edebiyatı yapıyor. Ancak ne Bay Kemal ne de hanımefendi HDP'nin niçin kendilerine destek verdiğini millete söylemiyorlar, neden? HDP'nin Ankara'da aday çıkarmadığını millete izah etmiyorlar, neden? Yenimahalle'de bölücü örgütün uzantılarının neden aday göstermediğini siz komşularıma anlatmıyorlar, neden? Başka yerlerde 3 bin haneli beldelerde bile adayı olan bu partinin niçin 920 bin nüfuslu Çankaya'da, 910 bin nüfuslu Keçiören'de, 660 bin nüfuslu Yenimahalle'de aday göstermediğine açıklık kazandırmıyorlar.

Hepsinden önemlisi 5,5 milyonluk Ankara'da, 15,5 milyonluk İstanbul'da, aynı şekilde daha pek çok büyükşehirde adayının olmadığını niçin açıklamıyorlar? Bölücü örgütün uzantılarını CHP listelerinden, sözde iyi parti listelerinden belediyelere sızdırmak için yaptıkları kirli pazarlıklardan hiç bahsetmiyorlar. Milletin huzuruna çıkıp göğüslerini gere gere, mertçe, delikanlıca bölücü örgütün uzantılarıyla hangi şartlarda ittifak kurduklarını söylemiyorlar. Bunu yapmadıkları gibi bir de utanmadan her gün bize saldırıyorlar. Üç ortak ağız birliği, söz birliği etmişçesine sabah akşam koro halinde bize kara çalıyorlar. Şahsıma ve milletimize hakaretler savuran sanatçı müsveddelerine sahip çıktıkları kadar bu ülkenin birliğine, dirliğine sahip çıkmıyorlar. Ezan, bayrak, devlet düşmanlarını savundukları kadar Türkiye'nin toprak bütünlüğünü ne yazık ki savunmuyorlar."

HDP'li bazı yöneticilerin ifadelerinin yer aldığı videoyu vatandaşlarla izleyen Erdoğan, şunları söyledi:

"Ne diyor? 'Kürdistan'. 'Kürdistan'da oylar HDP'ye, Batı'da AK Parti'ye ve Milliyetçi Hareket Partisi'ne oy kaybettireceğiz' diyor. Ben şimdi buradan Yenimahalle'ye, Ankara'ya, tüm Türkiye'ye sesleniyorum: Kürdistan diye bir bölge var mı? Bu adam ne diyor ya? Bu adam var ya, bu Kürt de değil. Kürt olmadığı halde Kürtleri de istismar ediyor. Bunlar böyle, yalancı. Kardeşlerim bizde ne var? Güneydoğu Anadolu Bölgemiz var, Doğu Anadolu Bölgemiz var, Karadenizimiz var, Akdenizimiz var, Orta Anadolu Bölgemiz var, Egemiz var, Marmaramız var ve Türkiye 780 bin kilometrekareyle Anadolu toprağıdır. Buraların üzerinde biz spekülasyon yaptırtmayız, bu toprakları böldürtmeyiz. Kürdistan'ı çok seviyorsa Irak'ın kuzeyinde Kürdistan var, defolsun oraya gitsin ama benim ülkemde böyle bir yer yok."

Türkiye üzerinde ameliyat yaptırmayacaklarının altını çizen Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Biri de çıktı, ne diyor? Bak bu da çok önemli, kadın var ya, ne diyor? 'Biz sırtımızı PKK'ya, YPG'ye, PYD'ye dayamışız...' Hale bak, sırtını nereye dayamış. Biz de sırtımızı milletimize ve Allah'ımıza dayadık, farkımız bu. Ne diyor? 'Onlar 1 Temmuz'a kadar eğer terörle mücadele yasasını kaldırmazlarsa savaş kapıyı çalar'. Ee, ne oldu? Kaldırmadık, 1 Temmuz çoktan geçti, kaldırmadık, ne oldu? 'Savaş kapıyı çalacakmış...' Buyursunlar gelsinler, topu birden gelsin. Cudi'de bunların inlerine girdik mi? Gabar'da bunların inlerine girdik mi? Tendürek'te bunların inlerine girdik mi? Kandil'de girdik mi? Durmak yok, devam. Çünkü biz bu CHP, bu HDP, arkasında ne var, terör örgütü var, sözde İYİ Parti ve Saadet dörtlü çete ve Allah aşkına 31 Mart'ta bunlara gereken dersi vermeyecek miyiz?"   

Vatandaşlara "Kapı kapı dolaşmaya var mıyız?" diye soran Erdoğan, olumlu yanıt almasının ardından, "Çok koşacağız, durmayacağız." dedi.

Seçimlerin yerel olduğunu hatırlatan ve kendisinin görevine devam edeceğini anımsatan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bu ne demektir? Devletin bütün imkanlarıyla Ankara bizim başkentimiz. Bir kenara koyamayız ve Ankara'da Büyükşehir Belediye Başkanımız el ele vereceğiz, mecburuz, iyi çalışacağız. Yenimahalle önemli bir ilçemiz ve burayla da dayanışma içerisinde olacağız. Dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı, öbür tarafta Büyükşehir, öbür tarafta Yenimahalle el ele verip Ankara'yı ayağa kaldırmamız lazım. Yani bugüne kadar Ankara'yı biz yönettik. Diyoruz ki 'devam inşallah'. Öyleyse çok çalışacağız. Ne kadar ahbap, akraba komşu varsa dolaşacağız, çok çalışacağız. Allah çalışana veriyor, çalışmayana değil."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bugüne kadar Bay Kemal'in ağzından bütün bu olan rezaletlere, malum yapılar var ya tek bir cümle işittiniz mi? Hanımefendinin bununla ilgili tek bir sözünü duydunuz mu? Saadet'in buna dair tek bir eleştirisine rastladınız mı? Ama her gün bize iftira atıyorlar. Her seçim mitinginde bize saldırıyorlar. En ufak meselelerde bile söyleyecek sözleri var. Fakat Türkiye'nin toprak bütünlüğüne, birliğine, beraberliğine, bekasına dair bir cümleleri yok." diye konuştu.

Erdoğan, "Allah aşkına böyle bir muhalefet olur mu? Böyle bir muhalefetin Türkiye'ye hayrı olur mu? Böyle bir muhalefetin Ankara'ya bir katkısı olur mu? Ülkesini düşünmeyen, ilini, ilçesini, Yenimahalle'yi hiç düşünür mü? 31 Mart'ta bunlara bir ders vermek gerekmez mi? 31 Mart'ta bukalemun ittifakını sandığa gömmek gerekmez mi? 31 Mart'ta bunlara esaslı bir Osmanlı tokadı vurmak gerekmez mi? 31 Mart'ta bunları siyasetten emekli etmek gerekmez mi?" sorularını yöneltti.

"Yenimahalleyi gülücüklerle 10 yıl uyuttular"

Türkiye'nin daima iki zihniyetin, iki siyaset anlayışının mücadele sahası olduğunu ifade eden Erdoğan, "Bunlardan ilki AK Parti'nin temsil ettiği eser, yatırım, hizmet siyasetidir. Diğeri ise CHP'nin temsil ettiği takoz siyasetidir. Hiçbir zaman hayırlı bir işte, yatırımda bunlar yoktur. Elbette istisnalar kaideyi bozmaz ama CHP'nin genel karakteri budur." ifadelerini kullandı.

CHP'nin "çöp, çukur, çamur" olduğunu söyleyen Erdoğan, "Yenimahalle'de çöp, çukur, çamur var mı? Adeta Yenimahalle daha şehir olamadı, hâlâ köy. Yenimahalle'nin bir başka özelliği daha var, yokluk, yoksulluk ve yasaklar, üç y. Bunlar, CHP zihniyetinin Yenimahalle'deki görüntüsüdür. Size dağıtılan gülücüklere aldanıyorsanız, Yenimahalle'yi gülücüklerle 10 yıl uyuttular. Artık benim Yenimahalleli kardeşlerim gereğini yapacaktır." şeklinde konuştu.

"Karşımızda her zaman CHP'yi bulduk"

CHP'nin "başarısızlık, beceriksizlik, iş bilmezlik" demek olduğunu kaydeden Erdoğan, şöyle devam etti:

"Geçmişte vatanperver, milliyetperver bütün devlet adamları, taş üstüne taş koymaya çalıştıkça karşılarına daima CHP çıkmıştır. Merhum Menderes'ten rahmetli Özal, Erbakan ve Türkeş'e kadar bütün liderler CHP'nin saldırılarına maruz kalmıştır. Biz de 2002'den beri attığımız her adımda, hayata geçirdiğimiz her reformda karşımızda her zaman CHP'yi bulduk. Bunlarda yalan gani. Hele bay Kemal, akşam yalan sabah iftira. Bana taktı bir şey, ne dedi? Man Adaları. Ailece dava açtık."

Erdoğan, davanın Yargıtayda onanması durumunda kazandığı tazminatı, Mehmetçik Vakfı'na vereceğini belirterek, "Mehmet bey, döner dağıttı. Ben diyorum ki biraz kalıcı olsun. Çünkü niye, bu teröristleri inşallah oralardaki paralarla, ürettiğimiz silahlarla bunların kökünü kazıyoruz." dedi.

"Artık Türkiye, eski Türkiye değil"

Göreve geldiklerinde milli savunmanın yüzde 20'sinin yerli olduğunu hatırlatan Erdoğan, şimdi bu oranın yüzde 65'e ulaştığını anlattı. İnsansız hava araçlarını, silahlı insansız hava araçlarının üretildiğini belirten Erdoğan, "Şimdi daha gelişmişini de üreteceğiz. Tankımızı üretiyoruz. İnşallah silahlarımızı yapıyoruz. Çıkmış ne diyor; 'keleşleri bize doğrultursanız, daha sonra şunu yaparız'. Geç kalma, yapabiliyorsanız ne yapacaksanız yapın ama şunu bilin ki artık Türkiye, eski Türkiye değil. Bu ülkede teröristi sıfırlayana kadar bu mücadele devam edecek." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'de darbe dönemlerinin demokraside yol açtığı tahribatı temizlemek istediklerine işaret eden Erdoğan, "Karşımızda cuntacı CHP'yi bulduk. Başörtüsü, kılık kıyafet üzerindeki yasakları kaldırmak istedik, karşımızda milli irade düşmanı CHP'yi bulduk. Siyasette, ticarette, istihdamda kadınlarımızın konumlarını güçlendirmek istedik, ezanımızı ıslıklayan marjinaller ile yine CHP'yi bulduk." dedi.

"Siz bu ezan düşmanlarıyla berabersiniz"

Alandaki kalabalığa video izleten Erdoğan, "Bay Kemal, siz bu ezan düşmanlarıyla berabersiniz. Meral Hanım, siz ezan düşmanlarıyla berabersiniz. HDP'yi zaten söylememe gerek yok, külliyen ezan düşmanlarıyla beraber ama üzülüyorum ki Saadet de onlarla beraber." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bayrağımızı yakanlar bunlar. Bu dörtlü çete bunlarla beraber mi? Ezanımıza tahammül edemeyenler bunlar. Utanmadan çıkıyor CHP'nin sözcüsü, 'onlar düdükleri polise karşı öttürdüler' diyor. Siz kimi aldatıyorsunuz? Bu milleti enayi mi zannediyorsunuz? O gün Dünya Kadınlar Günü'yle alakalı olarak oraya çıktıklarını söyleyenlere ben burada söylüyorum. Kardeşlerim bu millet hukuk devletini sindirerek yaşıyor. Hukuk devletinin içinde toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanunu vardır. Toplantı ve gösteri yürüyüşlerini de müracaatını yaparsın, sana gösterilen yerde bunu uygulamaya geçirirsin. O akşam ilk işim İstanbul Valisi'ne bunu sormak oldu. 'Toplantı ve gösteri yürüyüşleri için müracaatları var mı?' dedim. 'Yok' dedi.

Bunlar, İstiklal Caddesi'ne de meydana da değişik ara sokaklardan girmek suretiyle tam bir örgütlü orada bir işgal hareketine girmek istediler. Şunu bilecekler artık; Türkiye, hukuk devleti içerisinde halkının hukukunu korur. Ancak teröre yönelik adım atanlara da göz açtırmaz. Bütün polisimizle askerimizle tepelerine tepelerine bineriz. İşte bunlar, Gezi hareketinde bayraklarımızı yakmadılar mı? Bütün esnafımızın cam çerçeve indirmediler mi? Bu millete hizmet veren otobüslerimizi yakmadılar mı? Otomobilleri yakmadılar mı? Biz bunlara 'İyi yapıyorsunuz' mu diyeceğiz? Asla."

Bir taraftan ekonomiyi büyüterek ihracatı geliştireceklerini belirten Erdoğan, "81 vilayetimizi yollarla, barajlarla, hastanelerle donatmak istiyoruz. Karşımızda yine CHP'yi buluyoruz. Kardeşlerim işte 31 Mart bunun için önemli, 31 Mart'ta bu CHP'ye Ankara'da sandıkta en önemli dersi vermemiz gerekiyor. Hızlı tren yaptık, köprü yaptık, yol yaptık, dünyanın en büyük havaalanlarından birini yaptık, asrın projelerini hayata geçirdik, karşımızda yine CHP'yi bulduk." ifadelerini kullandı.

Esenboğa Havalimanı'ndan şehir merkezine kadar otoyol gibi bir yolun Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bu gerçekler ortadayken biz hizmette varız ama CHP, çöp, çukur, çamur. Şehrimize Ankara Bulvarı'nı, Malazgirt Bulvarı'nı ve Anadolu Bulvarı'nı kazandırdık, karşımızda yine CHP'yi bulduk. Mithatpaşa Köprüsü, Akay Kavşağı gibi Kızılay trafiğini hafifleten projeleri kapattırmak için mahkeme mahkeme gezen CHP bulduk. Yenimahalle'ye külliye yaptık, karşımıza dikilen yine CHP ve onun yandaş meslek odaları oldu. Bir tarafta Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, öbür tarafta opera binası, bir diğer tarafta muhteşem bir camimiz ve hemen onun kıble tarafında çok amaçlı 2 bin kişilik sergi salonları ve diğer tarafında da 5 milyon cilt kapasiteli şu an itibarıyla Türkiye'nin en büyük kütüphanesini yaptık ve 24 saat açık olacak. Bunu bile CHP mahkemeye taşıdı."  

"Onların yalanlarına, iftiralarına aldırmadık"

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığının Beştepe'deki Külliye'ye taşınma kararı sonrası atılan iftiralardan ve yalanlardan bıktığını dile getirerek, şöyle konuştu:

"Bizzat CHP'nin başındaki zatın yönettiği karalama kampanyalarını en iyi Yenimahalleli kardeşlerim biliyor. Affedersiniz, 'altın klozetten tuvaletler' yaptırmışız. Yüz binlerce liralık masalara, kaşık çatallardan bardaklara ve avizelere kadar her türlü yalanı söylediler. Niye? Mesleği yalan da onun için. Söylemedik yalan, atmadık iftira bırakmadılar ama sonunda tıpış tıpış da oraya geldiler. Biz hiçbir eserimiz gibi Külliye'mizi de ülkemize kazandırırken onların yalanlarına, iftiralarına aldırmadık." 

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde her gün binlerce kişiyi ağırladıklarını söyleyen Erdoğan, "Hamdolsun ülkemize yakışır bir eseri Yenimahalle'ye ve Ankara'ya armağan ettik. İnşallah bundan sonra da eserlerimizle konuşmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlere müreffeh, güçlü ve itibarlı bir ülke bırakmak için çalıştıklarını anlatarak, "Bize oy versin vermesin 80 milyonun barışı, kardeşliği, huzuru ve güvenliği için gecemizi gündüzümüze katıyoruz." dedi.

Yenimahalle ile Esenboğa Havalimanı arasındaki raylı sistem projesinin altyapı çalışmasının tamamlandığı ve bu yılki yatırım programına alındığı müjdesini veren Erdoğan, yakında ihale sürecinin başlayacağını ve en kısa zamanda da inşaat aşamasına geçileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 17 yılda Yenimahalle'de pek çok yatırımı hayata geçirdiklerini bildirerek, şöyle devam etti:

"Eğitimde 3 bin 649 derslik, 258 okul inşa ettik. Fatih Projesi ile ilçemizdeki öğrencilerimize 14 bin 35 tablet bilgisayar dağıttık. Okullarımıza 3 bin 308 akıllı tahtayı kurduk. İlçemize 5 bin 343 öğretmen ataması gerçekleştirdik. Sağlıkta 200 yataklı devlet hastanesiyle birlikte toplam 11 sağlık tesisi kazandırdık. İlçemizdeki yedi mahalledeki imar sorununu çözdük, hak sahibi  27 bin kişiye tapularını 12 Mart 2006'da teslim ettik. İmar Barışı'yla da Ankara'da toplam 445 bin Başkentlinin sıkıntısını çözdük. Yani burada AK Parti belediyesi yok demedik. CHP'li bir belediye de olsa bu hizmetleri getirdik. Bizde ayrımcılık yok."

"Gazi Millet Bahçesi'ni hayata geçiriyoruz"

Artık yeni bir sayfa açarak şehirleri 21. yüzyılın ihtiyaçlarına göre tasarladıklarını söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Şehrimizin en güzel yerlerinden birinde yaklaşık 1 milyon 300 bin metrekarelik alanda Gazi Millet Bahçesi'ni hayata geçiriyoruz. Gazi Millet Bahçesi'nin içinde millet kıraathanesi, çadırlı kamp alanı, açık hava sineması, bitki-sergi alanı, el sanatları sokağı, kır bahçesi, seyir alanları, bisiklet ve yürüyüş yolları olacak. Bitmiyor, Yenimahalle'ye bir tane daha millet bahçesi kazandırıyoruz. 176 bin metrekarelik Göksu Millet Bahçesi'ni de inşallah sizlerin istifadesine sunacağız. Şu gerçeği kabul etmek lazım, Keçiören, Altındağ gibi ilçelerimiz gelişirken Yenimahalle maalesef gerilere düştü. Bu gidişatı değiştirmek için Veysel Tiryaki Bey, pek çok proje hazırladı." 

Erdoğan, Tiryaki'nin ayrıca Ostim ve İvedik Sanayi bölgelerinde kurulacak sanayi çalışanları sosyal tesisleri ve 240 bin metrekarelik bir alana inşa edilecek toplum merkezi gibi ilçenin ihtiyacını hissettiği alanlarda da projeler geliştirdiğine işaret ederek, Cumhurbaşkanlığında kendisi, Büyükşehirde Mehmet Özhaseki ve Yenimahalle'de Tiryaki ile tam bir dayanışma içinde bu projeleri ilçeye kazandıracaklarını anlattı. 

Bunun için vatandaşlardan çok güçlü destek beklediğini dile getiren Erdoğan, alandakilere, "Yenimahalle 31 Mart'ta memleket işi gönül işi diyor musun? Gönül belediyeciliğine evet diyor musun? Tercihini hizmet siyasetinden yana kullanıyor musun? Emaneti liyakatli kadrolara teslim ediyor musun? Büyükşehirde Mehmet Özhaseki, ilçemizde Veysel Tiryaki'ye sahip çıkıyor musun?" diye sordu. Alandakilerden "Evet" yanıtı alan Erdoğan, "Ben belediye başkan adaylarımızı sizlere emanet ediyorum. Tabii sizlerden 31 Mart akşamı müjdeli haberi de bekliyorum." dedi.

Evlere gidemeyeceği için alandaki vatandaşlara çay ikram edeceğini dile getiren Erdoğan, CHP ve diğerleri gibi çevre düşmanı olmadıklarını, bu nedenle çayları, kenevir torba içerisinde ikram ettiklerini söyledi.