Cumhurbaşkanı Erdoğan: 19 Aralık tarihinde SpaceX vasıtasıyla TÜRKSAT 5B uydumuzu uzaya fırlatacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 19 Aralık tarihinde SpaceX vasıtasıyla TÜRKSAT 5B uydumuzu uzaya fırlatacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Elon Musk ile dün yaptığı video konferans görüşmesinde “19 Aralık tarihinde SpaceX vasıtasıyla TÜRKSAT 5B uydumuzu uzaya fırlatacağız” dedi. Tesla ve SpaceX'in kurucusu Elon Musk da Türkiye ile gelecekte birçok şeyi yapmayı sabırsızlıkla beklediğini ve Erdoğan ile yeniden görüşmenin bir onur olduğunu belirterek, Türkiye'yi ziyaret etmek istediğini ifade etti.

19 Aralık'ta SpaceX aracılığıyla TÜRKSAT 5B uydusunun uzaya fırlatılacağını ve geçen Ocak ayında da TÜRKSAT 5A uydusunun uzaya fırlatıldığını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: "Aynı sene içerisinde 2 uydu fırlatan ender ülkelerden olduk. TÜRKSAT 5A uydumuz fırlatıldığında çocuklarımızdan TÜRKSAT 5A'nın, yani bir uydunun ve uzayın hayallerinde nasıl bir yer kapladığını resmetmelerini istedik. Evlatlarımızdan muhteşem geri dönüşler aldık. 5 binden fazla resim tarafımıza ulaştı. Her biri çok güçlü ve güzel hayallerin ürünü olan bu 5 bin resmi de bir dijital menkul yani NFT haline getirerek TÜRKSAT 5B'yi oluşturduk. İşte bu güzel ve gerçekten çok anlamlı NFT'yi size hediye etmek isterim. Çocuklarımızın gözlerinde oluşan pırıltı, ileride Türkiye'nin uydu teknolojileri alanında, otonom teknolojiler alanında, yapay zeka alanında, siber dünyada nerelerde olacağının ispatı niteliğindedir."

Elon Musk da NFT hediyesi için Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür ederek uydunun gönderilmesini ve Türkiye ile gelecekte birçok şeyi yapmayı sabırsızlıkla beklediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yeniden görüşmenin bir onur olduğunu belirten Musk, Türkiye'yi ziyaret etmek istediğini ifade etti.

İletişim Başkanı Altun'dan Türksat 5B paylaşımı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da konuyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Cumhurbaşkanımızın vizyonu ile Türksat 5B haberleşme uydumuz uzaya doğru yola çıkacak. Bu sayede veri iletim kapasitemiz ve internet hızımız artacak. İnternet ulaşımı olmayan yerlere de internet ulaşımı sağlanmış olacak. Ülkemize hayırlı olsun." ifadelerini kullandı.