Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirve Toplantısı (16 Eylül 2019, Ankara)

 

1. GENEL BİLGİ

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin katılımıyla gerçekleşecek Üçlü Zirve Toplantısının basın organizasyonu İletişim Başkanlığı tarafından gerçekleştirilecektir.

Bu çerçevede 16 Eylül 2019 tarihinde, Cumhurbaşkanlığı Çankaya Köşkü Yerleşkesinde yapılacak zirveyi takip etmek isteyen basın mensupları için Başkanlığımızca akreditasyon işlemi uygulanacaktır.


2. AKREDİTASYON

Söz konusu etkinliği izlemek isteyen basın mensuplarının en geç 13 Eylül 2019 Cuma günü saat 13:00’e kadar http://akreditasyon.iletisim.gov.tr adresi üzerinden, gerekli belgeleri sisteme yükleyerek akreditasyon başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

Bu tarihten sonra yapılacak başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

a. Yerli Basın Mensupları:

Etkinliği takip etmek isteyen ulusal medya temsilcilerinden online akreditasyon uygulamasında kendilerinden istenen bilgilerin ve yükleyecekleri vesikalık fotoğraflarının dışında herhangi bir belge istenmemektedir. Ancak, Sürekli Basın Kartı ve Serbest Basın Kartı sahiplerinin hangi kurum adına toplantıyı takip edeceklerini başvuru sayfasında yer alan “Açıklamalar” alanına yazmaları ve kurumlarından alacakları görevlendirme yazılarını sisteme yüklemeleri gerekmektedir.

b. Ülkemizdeki Yerleşik Uluslararası Basın Mensupları:

Sisteme herhangi bir belge yüklemeyecek,  daimi akreditasyon başvurusunda kullandıkları e-posta adresleri ve şifreleri ile sisteme giriş yaparak ve istenilen bilgileri doldurarak başvurularını tamamlayacaklardır.

Daimi akreditasyon başvurularında kullandıkları e-posta adresinden farklı bir e-posta adresi ile yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. E-posta adresini hatırlamayan basın mensupları daimiakreditasyon@iletisim.gov.tr e-posta adresinden bilgi alabilirler.

c. Yurtdışından Gelecek Uluslararası Basın Mensupları:

Zirvenin paydaşı olan konuk iki ülkeden (Rusya ve İran) gelerek etkinliği izleyecek basın mensupları isimlerini, kendilerinden istenen bilgi ve belgeleri ülkelerinin Ankara Büyükelçiliğine iletecek, akreditasyonları ilgili büyükelçilik makamlarınca yapılarak tarafımıza iletilecektir.

Rusya ve İran dışından gelerek zirveyi takip edecek basın mensupları bağlı bulundukları kurumlarından alacakları görevlendirme yazısı (antetli, yetkili kişi imzası taşıyan ve kaşeli) ve pasaport fotokopisini sisteme yüklemek suretiyle akreditasyon başvurularını tamamlamış olacaklardır.


3. AKREDİTASYON YÖNTEMİ

a. http://akreditasyon.iletisim.gov.tr adresine giriş yapınız.

b. İlk defa giriş yapıyor iseniz "Kayıt ol" butonu üzerinden e-posta adresiniz ve belirleyeceğiniz şifre ile kayıt yaptırınız.

c. Kayıt işleminin ardından, e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklayarak kayıt işlemini tamamlayınız.

d. E-posta adresiniz ve belirlediğiniz şifre ile sisteme tekrar giriş yapınız.

e. Giriş işleminin ardından açılan sayfaya kimlik bilgilerinizi giriniz ve ardından fotoğrafınızı yükleyiniz. (Girdiğiniz bilgiler; yerli gazeteciler için “nüfus cüzdanı”, uluslararası gazeteciler için ise “pasaport” ile aynı olmalıdır.)

f. Açılan sayfada yer alan “Başvurunuzu Seçiniz” alanında katılmak istediğiniz toplantı için  “Türkiye- Rusya- İran Üçlü Zirve Toplantısı (16 Eylül 2019)” adını tıklayınız.

g. Basın kartı sahibi olan yerli ve uluslararası gazetecilerin kurum, görev ve iletişim bilgileri otomatik olarak sisteme yüklenecektir. Başvuru sahipleri sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Gönder” butonuna tıklayarak başvurularını tamamlayacaklardır.

h. Basın kartı sahibi olmayan medya mensuplarının ihtiyaç duyulan belgeleri sisteme yüklemesi gerekmektedir. Başvuru sahipleri sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Gönder” butonuna tıklayarak başvurularını tamamlayacaklardır.

i. Başvurusunu başarıyla tamamlayan medya mensuplarına “Başvurunuz sisteme kaydedilmiştir” bilgisini içeren e-posta gönderilmektedir. (Böyle bir e-posta almamışsanız tekrar başvuru yapınız.)

j. Başvurusu uygun görülen medya mensuplarına “Başvurunuz onaylanmıştır” bilgisini içeren e-posta gönderilecektir.

k. Başvuruda kullandığınız e-posta adresi ve şifrenizi unutmayınız. Daha sonra yapacağınız akreditasyon başvurularında da bu bilgileri kullanmanız gerekmektedir.


4. CANLI YAYIN / UPLİNK ARAÇLARI

Canlı yayın araçları için, zirvenin gerçekleştirileceği alanın yakınında, yer tahsis edilmiştir. TV basın mensupları bu alanda canlı yayınlarını gerçekleştirebilecek, konuklarını yayınlarına alabileceklerdir.

Canlı yayın araç kullanacak basın kuruluşları, araç, plaka ve araçlarında görev alacak personel bilgilerini Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen programlarda kullanılan “Canlı Yayın Talep Formu” doldurarak, basin@tccb.gov.tr adresine göndereceklerdir. Basın kuruluşu, kurumu adına etkinliği 1’den fazla naklen yayın aracı ile takip edecekse 2’nci araç ve ekibi için 2’nci bir form dolduracaktır. Canlı yayına konuk alacak basın kuruluşlarının, konuk isimlerini bildirmesine gerek yoktur.

Canlı yayın yapacak medya kuruluşları, araçlarını 16 Eylül 2019 Pazartesi günü 08:00-11:00 saatleri arasında getirecek, yayınlarını istedikleri zaman başlatabileceklerdir.


5. AKREDİTASYON KARTLARININ TESLİMİ

Basın mensupları akreditasyon kartlarını, 16 Eylül 2019 Pazartesi günü saat 09:00’dan itibaren Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından (Ceyhun Atuf  Kansu Cad. No:122 Balgat/ Çankaya/ ANKARA) temin edebilirler.

Rusya ve İran’dan gelecek konuk basın mensupları, kartlarını ülkelerinin Ankara Büyükelçiliğinde bulunan basın ile ilgili makamdan/kişiden teslim alacaktır.

 

Saygıyla duyurulur.

 

İRTİBAT BİLGİLERİ

Ulusal Basın Mensupları İçin

İrtibat Kişisi

İrtibat Telefon Numarası

İrtibat e-Posta Adresi

Egemen MORAL

+90 312 583 61 26

egemen.moral@iletisim.gov.tr

 

 

 

 

Ülkemizde Yerleşik Uluslararası Basın Mensupları İçin

İrtibat Kişisi

İrtibat Telefon Numarası

İrtibat e-Posta Adresi

Ayhan ALBAYRAK

+90 312 583 62 29

ayhan.albayrak@iletisim.gov.tr

 

 

 

 

Uluslararası Basın Mensupları İçin

İrtibat Kişisi

İrtibat Telefon Numarası

İrtibat e-Posta Adresi

Meryem KENGER

+90 312 583 63 26

meryem.kenger@iletisim.gov.tr