NATO Genel Sekreterinin ülkemizi ziyareti (6 Mayıs 2019, Ankara)

            1. GENEL BİLGİ

            NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Müttefik 29 ülkenin NATO nezdindeki Daimi Temsilcilerinden oluşan Kuzey Atlantik Konseyi (NAC), Akdeniz Diyaloğu’nun (AD) 25. kuruluş yıldönümü çerçevesinde, AD Ortaklarının temsilcilerinin de katılımıyla 6 Mayıs 2019 tarihinde ülkemizi ziyaret edeceklerdir. Söz konusu ziyaret çerçevesinde, 6 Mayıs Pazartesi günü Ankara Çankaya Köşkünde Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇAVUŞOĞLU ve AD ortaklarının da katılımıyla bir Konsey toplantısı düzenlenmesi, Sayın Bakanımızın NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile ikili bir görüşme gerçekleştirmesi ve ortak basın toplantısı düzenlenmesi planlanmaktadır.

Ulusal ve uluslararası üst düzey yetkililerin katılacağı toplantıyı takip etmek isteyen basın mensupları için Başkanlığımızca akreditasyon işlemi uygulanacaktır.

            2. AKREDİTASYON

Söz konusu toplantıyı takip etmek isteyen basın mensuplarının en geç 3 Mayıs 2019 Cuma günü saat 11.00’e kadar http://akreditasyon.iletisim.gov.tr internet adresi üzerinden, talep edilen belgeleri sisteme yükleyerek akreditasyon başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

Bu tarihten sonra yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

a)      Yerli Basın Mensupları  

 

Basın kartı olmayan gazetecilerin görevli oldukları kurumdan temin edecekleri görevlendirme yazılarını (antetli, yetkili kişi imzalı ve kaşeli) sisteme yüklemeleri gerekmektedir.

 

Basın kartı taşıyan gazetecilerden herhangi bir belge istenmemektedir. (Ancak Sürekli Basın Kartı ve Serbest Basın Kartı Sahiplerinin ise hangi kurum adına etkinlikleri takip edeceklerini başvuru sayfasında yer alan “Açıklamalar” alanına yazmaları ve kurumlarından alacakları görevlendirme yazılarını sisteme yüklemeleri gerekmektedir.)

 

b)     Ülkemizde Yerleşik Uluslararası Basın Mensupları

 

Sisteme herhangi bir belge yüklemeyecekdaimi akreditasyon başvurusunda kullandıkları e-posta adresleri ve şifreleri ile sisteme giriş yaparak “Başvurunuzu Seçiniz” menüsü altında yer alan etkinliklerden hangisini takip etmek istediklerini seçecekler ve istenilen bilgileri doldurarak başvurularını tamamlayacaklardır.

 

Daimi akreditasyon başvurularında kullandıkları e-posta adresinden farklı bir e-posta adresi ile yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. E-posta adresini hatırlamayan basın mensupları daimiakreditasyon@iletisim.gov.tr e-posta adresinden bilgi alabilirler.

 

c)      Yurtdışından Gelecek Uluslararası Basın Mensupları

 

Bağlı bulundukları kurumlarından alacakları görevlendirme yazısı (antetli, yetkili kişi imzalı ve kaşeli) ve pasaport fotokopisini sisteme yükleyerek akreditasyon başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

 

3.      AKREDİTASYON YÖNTEMİ

 

a.    http://akreditasyon.iletisim.gov.tr adresine giriş yapınız.

b.   İlk defa giriş yapıyor iseniz "Kayıt ol" butonu üzerinden e-posta adresiniz ve belirleyeceğiniz şifre ile kayıt yaptırınız.

c.    Kayıt işleminin ardından, e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklayarak kayıt işlemini tamamlayınız.

d.    E-posta adresiniz ve belirlediğiniz şifre ile sisteme tekrar giriş yapınız.

e.    Giriş işleminin ardından açılan sayfaya kimlik bilgilerinizi giriniz ve ardından fotoğrafınızı yükleyiniz. (Girdiğiniz bilgiler; yerli gazeteciler için “nüfus cüzdanı”, uluslararası gazeteciler için ise “pasaport” ile aynı  olmalıdır.)

f.     Açılan sayfada yer alan “Başvurunuzu Seçiniz” alanında katılmak istediğiniz törenlerle ilgili “NATO Genel Sekreterinin Ülkemizi Ziyareti (6 Mayıs 2019, Ankara)”  toplantı adını tıklayınız.

g. Basın kartı sahibi olan yerli ve uluslararası gazetecilerin kurum, görev ve iletişim bilgileri otomatik olarak sisteme yüklenecektir. Başvuru sahipleri sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Gönder” butonuna tıklayarak başvurularını tamamlayacaklardır.

h. Basın kartı sahibi olmayan ulusal ve uluslararası gazeteciler, istenen bilgileri sisteme girip yukarıda belirtilen belgeleri yüklemek suretiyle sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Gönder” butonuna  tıklayarak başvurularını tamamlayacaklardır.

i. Başvurusunu başarıyla tamamlayan medya mensuplarına  “Başvurunuz sisteme kaydedilmiştir” bilgisini içeren e-posta gönderilmektedir. (Böyle bir e-posta almamışsanız tekrar başvuru yapınız.)

j. Başvurusu uygun görülen medya mensuplarına “Başvurunuz onaylanmıştır” bilgisini içeren e-posta gönderilecektir.

k. Başvuruda kullandığınız e-posta adresi ve şifrenizi unutmayınız. Daha sonra yapacağınız akreditasyon başvurularında da bu bilgileri kullanmanız gerekmektedir.

 

Akreditasyon kartları, 6 Mayıs 2019 tarihinde Ankara Çankaya Köşkünde kurulacak Basın Masası’ndan şahsen temin edilecektir.

 

Talep olması halinde, ulusal ve uluslararası basın mensuplarına 6 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleştirilecek ziyarete ilişkin olarak oluşturulacak Basın Masası’nda detaylı bilgi verilecektir.

 

Saygıyla duyurulur.

 

 

İRTİBAT BİLGİLERİ

 

Ulusal Basın Mensupları

İrtibat Kişisi

Telefon Numarası

e-Posta Adresi

 Meryem Kenger

0 (312) 583 63 26

meryem.kenger@iletisim.gov.tr

 

Ülkemizde Yerleşik Uluslararası Basın Mensupları

İrtibat Kişisi

Telefon Numarası

e-Posta Adresi

Egemen Moral

0 (312) 583 61 26

egemen.moral@iletisim.gov.tr

 

Yurtdışından Gelecek Uluslararası Basın Mensupları

İrtibat Kişisi

Telefon Numarası

e-Posta Adresi

Egemen Moral

0 (312) 583 61 26

egemen.moral@iletisim.gov.tr