İletişim Başkanlığı, “ABD Seçimleri ve Uluslararası Düzenin Geleceği” paneli düzenledi

İletişim Başkanlığı, “ABD Seçimleri ve Uluslararası Düzenin Geleceği” paneli düzenledi

İletişim Başkanlığı, "Küresel İlişkiler Sohbetleri" kapsamında, İstanbul’da "ABD Seçimleri ve Uluslararası Düzenin Geleceği" başlıklı bir  panel düzenledi.

Panele, ABD'deki Hudson Enstitüsünde Kıdemli Araştırmacı Michael Scott Doran ve SETA Washington DC Araştırma Direktörü Kılıç Buğra Kanat katıldı.

Panelde ABD'de 3 Kasım'da yapılacak ve ABD Başkanı ve Cumhuriyetçi başkan adayı Donald Trump ile Demokrat aday Joe Biden'ın yarışacağı başkanlık seçimi ele alındı.

Panelde yaptığı konuşmada, "Seçimlerin Donald Trump'a yönelik bir referandum olduğunu düşünüyorum." diyen Doran, 3 Kasım seçimlerini kimin kazanacağını "tahmin etmenin imkansız" olduğunu, hislerinin Trump'ın seçimi kazanacağını söylediğini ancak anketlerin çoğunun bunun tersini gösterdiğini dile getirdi. Doran ayrıca, Türkiye'nin "dünyanın bu bölgesinde ABD için kesinlikle kilit bir ortak olduğunu" ve herkesin "ABD-Türkiye ilişkilerini iyileştirmek ve korumak için çok çalışması" gerektiğini vurguladı.

SETA Washington DC Araştırma Direktörü Kanat ise, seçimlere ve adayların dış politika planlarına değindi.  Kanat, 2016 seçimlerinde "çılgın şöhreti" nedeniyle Trump ile özdeşleşmek istemeyen "çekingen seçmenlerin", çoğu anket tarafından tespit edilemediğine işaret etti. Birkaç anketör dışında 4 yıl önce Trump'ın zaferinin "herkes için bir sürpriz" olduğunu belirten Kanat, bunun "sessiz çoğunluktan" alınan oyların önemini gösterdiğini ifade etti.