Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, çeviride söylem birliğini sağlamak üzere, “Kamu Terim Bankası” projesini hayata geçirdi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, çeviride söylem birliğini sağlamak üzere, “Kamu Terim Bankası” projesini hayata geçirdi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Türkiye’nin bütünleşik iletişim stratejisini tasarlama görevi doğrultusunda, kamu kurumları arasında çeviride söylem birliğini sağlamak üzere, "Kamu Terim Bankası" projesini hayata geçirdi.

İletişim Başkanlığı, Türkiye’nin politika ve yaklaşımlarının uluslararası topluma daha doğru ve etkin şekilde anlatılması amacıyla kamu kurumları tarafından yapılan açıklamalarda söylem birliğinin tesisi için yeni bir proje hazırladı.

Türkiye’nin bütünleşik iletişim stratejisini tasarlama ve uygulama görevi doğrultusunda İletişim Başkanlığı, ilgili tüm kamu kurumlarının kendi alanlarında sağladıkları katkıları tek bir platformda toplayarak, Kamu Terim Bankasını oluşturdu.

11 kategoride 7000 terim

Kamu Terim Bankası, 12 farklı kamu kurumunun kendi faaliyet alanlarında yaptıkları katkılarla kamu diplomasisinden hukuka, milli güvenlikten iktisada, siyasetten sosyal alanlara 11 farklı kategoride sıklıkla kullanılan 7000 terim ile İngilizce karşılıklarını içeriyor.

Kamu çapında etkili bir iletişim ve verimli bir istişare sonucu hazırlanan Kamu Terim Bankasıyla, Türkiye’nin haklı sav ve tezlerinin tüm kamu kurumları tarafından ortak bir dille verilecek mesajlarla uluslararası kamuoyu nezdinde daha iyi anlaşılması hedefleniyor.

İletişim Başkanlığının çeviride söylem birliğinin tesisi yönünde attığı önemli adımlardan biri olan Kamu Terim Bankasından, kamuda çeviri alanında faaliyet gösteren birimlerin yanı sıra Türkiye’nin temsilinde görev üstlenen tüm kurum ve kişiler faydalanabilecek.

Güncel gelişmeler ve Türkiye’nin yönelebileceği yeni alanlar doğrultusunda düzenli olarak güncellenecek olan Kamu Terim Bankası, https://ktb.iletisim.gov.tr/ adresli web sayfası üzerinden kullanıma açıldı. Akademisyenler ve kamu çalışanları “edu.tr” ya da “gov.tr” uzantılı elektronik posta adresleri ile Kamu Terim Bankasına üye olarak terim önerisinde bulunabilecekler.

İletişim Başkanlığı, kamuda çeviri alanında bütüncül bir yaklaşım oluşturulmasına katkı sunmak amacıyla "Kamu Terim Bankası" kitabını da hazırladı. Kamu Terim Bankası kitabının yanı sıra aynı alanda "İletişim ve Medya Bağlamında Çevirmen Başvuru Kitabı" ile "Kamu Kurumları Sözlüğü" başlıklı yayınlar da hazırlandı. Çeviri alanında 3 eserden oluşan bu sete İletişim Başkanlığının https://iletisim.gov.tr/turkce/yayinlarimiz adresinden ulaşılabiliyor.