Çanakkale Savaşlarının 104. Yılı Anma Törenleri (24-25 Nisan 2019, Çanakkale)

 

            1. GENEL BİLGİ

 

            Çanakkale Savaşları’nın “104. Yılı Anma Törenleri” 24-25 Nisan 2019 tarihlerinde Çanakkale’de düzenlenecektir. Tören programı çerçevesinde çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecektir.

 

Ulusal ve uluslararası üst düzey yetkililerin katılacağı törenleri izlemek isteyen basın mensupları için Başkanlığımızca akreditasyon işlemi uygulanacaktır.

 

            2. AKREDİTASYON

 

Söz konusu törenleri takip etmek isteyen basın mensuplarının en geç 16 Nisan 2019 Salı günü saat 18.00’e kadar http://akreditasyon.iletisim.gov.tr internet adresi üzerinden, talep edilen belgeleri sisteme yükleyerek akreditasyon başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

 

Bu tarihten sonra yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

 

a)      Yerli Basın Mensupları  

 

Basın kartı olmayan gazetecilerin görevli oldukları kurumdan temin edecekleri görevlendirme yazılarını (antetli, yetkili kişi imzalı ve kaşeli) sisteme yüklemeleri gerekmektedir.

 

Basın kartı taşıyan gazetecilerden herhangi bir belge istenmemektedir. (Ancak Sürekli Basın Kartı ve Serbest Basın Kartı Sahiplerinin ise hangi kurum adına etkinlikleri takip edeceklerini başvuru sayfasında yer alan “Açıklamalar” alanına yazmaları ve kurumlarından alacakları görevlendirme yazılarını sisteme yüklemeleri gerekmektedir.)

 

b)     Ülkemizde Yerleşik Uluslararası Basın Mensupları

 

Sisteme herhangi bir belge yüklemeyecekdaimi akreditasyon başvurusunda kullandıkları e-posta adresleri ve şifreleri ile sisteme giriş yaparak “Başvurunuzu Seçiniz” menüsü altında yer alan etkinliklerden hangisini takip etmek istediklerini seçecekler ve istenilen bilgileri doldurarak başvurularını tamamlayacaklardır.

 

Daimi akreditasyon başvurularında kullandıkları e-posta adresinden farklı bir e-posta adresi ile yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. E-posta adresini hatırlamayan basın mensupları http://daimiakreditasyon@iletisim.gov.tr e-posta adresinden bilgi alabilirler.

 

c)      Yurtdışından Gelecek Uluslararası Basın Mensupları

 

Bağlı bulundukları kurumlarından alacakları görevlendirme yazısı (antetli, yetkili kişi imzalı ve kaşeli) ve pasaport fotokopisini sisteme yükleyerek akreditasyon başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

 

3.      AKREDİTASYON YÖNTEMİ

 

a.  http://akreditasyon.iletisim.gov.tr adresine giriş yapınız.

b.   İlk defa giriş yapıyor iseniz "Kayıt ol" butonu üzerinden e-posta adresiniz ve belirleyeceğiniz şifre ile kayıt yaptırınız.

c.    Kayıt işleminin ardından, e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklayarak kayıt işlemini tamamlayınız.

d.    E-posta adresiniz ve belirlediğiniz şifre ile sisteme tekrar giriş yapınız.

e.    Giriş işleminin ardından açılan sayfaya kimlik bilgilerinizi giriniz ve ardından fotoğrafınızı yükleyiniz. (Girdiğiniz bilgiler; yerli gazeteciler için “nüfus cüzdanı”, uluslararası gazeteciler için ise “pasaport” ile aynı  olmalıdır.)

f.     Açılan sayfada yer alan “Başvurunuzu Seçiniz” alanında katılmak istediğiniz törenlerle ilgili “Çanakkale Savaşlarının 104. Yıldönümü Anma Törenleri (24-25 Nisan 2019,  ÇANAKKALE)”  toplantı adını tıklayınız.

g. Basın kartı sahibi olan yerli ve uluslararası gazetecilerin kurum, görev ve iletişim bilgileri otomatik olarak sisteme yüklenecektir. Başvuru sahipleri sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Gönder” butonuna tıklayarak başvurularını tamamlayacaklardır.

h. Basın kartı sahibi olmayan ulusal ve uluslararası gazeteciler, istenen bilgileri sisteme girip yukarıda belirtilen belgeleri yüklemek suretiyle sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Gönder” butonuna  tıklayarak başvurularını tamamlayacaklardır.

i. Başvurusunu başarıyla tamamlayan medya mensuplarına  “Başvurunuz sisteme kaydedilmiştir” bilgisini içeren e-posta gönderilmektedir. (Böyle bir e-posta almamışsanız tekrar başvuru yapınız.)

j. Başvurusu uygun görülen medya mensuplarına “Başvurunuz onaylanmıştır” bilgisini içeren e-posta gönderilecektir.

k. Başvuruda kullandığınız e-posta adresi ve şifrenizi unutmayınız. Daha sonra yapacağınız akreditasyon başvurularında da bu bilgileri kullanmanız gerekmektedir.

 

4.      CANLI YAYIN / UPLİNK ARAÇLARI

 

Törenlerin gerçekleştirileceği alanlara girecek sınırlı sayıdaki uplink araçları ile teknik donanım taşıması öngörülen araçlar için de ayrıca akreditasyon yaptırılması zorunludur.

 

Her bir medya kuruluşu adına sadece bir kişinin araç akreditasyon bilgileri doldurulması yeterlidir. Kurumunuz adına 1’den fazla naklen yayın aracı tören alanına girecek ise başvuru sayfanızın araç akreditasyonu kısmında yer alan “Araç Ekle” butonuna basarak alanda görev yapacak tüm araçlarınızı sisteme kaydedebilirsiniz.

 

Akreditasyon kartı olmayan görevli uplink ve teknik donanım araçlarının tören alanlarına girişine izin verilmeyecek ve akredite olmayan basın mensupları basının faydalandığı kolaylık ve basın organizasyonlarından yararlanamayacaklardır.

 

Akreditasyon kartları, 22-23 Nisan 2019 tarihlerinde T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Çanakkale İl Müdürlüğünde (Kemal Paşa Mah. Dibek Sk. Elbir Apt. No:17/1, ÇANAKKALE Tel: 0 (286) 213 33 87 – 0 (286) 213 33 84) kurulacak Basın Masası’ndan şahsen temin edilecektir.

 

Talep olması halinde, ulusal ve uluslararası basın mensuplarına 24-25 Nisan 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecek törenlere ilişkin olarak oluşturulacak Basın Masası’nda detaylı bilgi verilecektir.

 

Saygıyla duyurulur.

 

 

İRTİBAT BİLGİLERİ

 

Ulusal Basın Mensupları

İrtibat Kişisi

Telefon Numarası

e-Posta Adresi

 Recep Karagözlü

0 (312) 583 59 27

recep.karagozlu@iletisim.gov.tr

 

Ülkemizde Yerleşik Uluslararası Basın Mensupları

İrtibat Kişisi

Telefon Numarası

e-Posta Adresi

Murat Karaman

0 (312) 583 59 40

murat.karaman@iletisim.gov.tr

 

Yurtdışından Gelecek Uluslararası Basın Mensupları

İrtibat Kişisi

Telefon Numarası

e-Posta Adresi

Meryem Kenger

0 (312) 583 63 26

meryem.kenger@iletisim.gov.tr