15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Etkinlikleri (15 Temmuz 2019, İstanbul)

1. GENEL BİLGİ

15 Temmuz 2016 tarihinde Fetullahçı Terör Örgütü tarafından gerçekleştirilen  darbe girişiminin yıl dönümü vesilesiyle  ülke çapında gerçekleştirilecek  15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Etkinlikleri Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın koordinasyonunda yürütülmektedir.

Bu çerçevede, 15 Temmuz 2019 tarihinde saat 20.00’de İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilecek olan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın vatandaşlarımıza hitabını izlemek isteyen basın mensupları için Başkanlığımızca akreditasyon işlemi uygulanacaktır.

2. AKREDİTASYON

Söz konusu etkinliği izlemek isteyen basın mensuplarının en geç 13 Temmuz 2019  Cumartesi günü saat 13:00’e kadar http://akreditasyon.iletisim.gov.tr adresi üzerinden, gerekli belgeleri sisteme yükleyerek akreditasyon başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

Bu tarihten sonra yapılacak başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

a.Yerli Basın Mensupları: 

Basın kartı olmayan ulusal basın mensuplarının, görevli oldukları kurumdan temin edecekleri görevlendirme yazılarını (antetli, yetkili kişi imzalı ve kaşeli) sisteme yüklemesi gerekmektedir.

Basın kartı bulunan ulusal basın mensuplarından herhangi bir belge istenmemektedir. (Ancak, Sürekli Basın Kartı ve Serbest Basın Kartı sahiplerinin hangi kurum adına toplantıyı takip edeceklerini başvuru sayfasında yer alan “Açıklamalar” alanına yazmaları ve kurumlarından alacakları görevlendirme yazılarını sisteme yüklemeleri gerekmektedir.)

b.Ülkemizde Yerleşik Uluslararası Basın Mensupları:

Sisteme herhangi bir belge yüklemeyecek,  daimi akreditasyon başvurusunda kullandıkları e-posta adresleri ve şifreleri ile sisteme giriş yaparak “Başvurunuzu Seçiniz” menüsü altında yer alan etkinliklerden hangisini takip etmek istediklerini seçecekler ve istenilen bilgileri doldurarak başvurularını tamamlayacaklardır.

Daimi akreditasyon başvurularında kullandıkları e-posta adresinden farklı bir e-posta adresi ile yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. E-posta adresini hatırlamayan basın mensupları daimiakreditasyon@iletisim.gov.tr e-posta adresinden bilgi alabilirler.

c.Yurtdışından Gelecek Uluslararası Basın Mensupları:

Bağlı bulundukları kurumlarından alacakları görevlendirme yazısı (antetli, yetkili kişi imzası taşıyan ve kaşeli) ve pasaport fotokopisini sisteme yüklemek suretiyle akreditasyon başvurularını tamamlamış olacaklardır.

3. AKREDİTASYON YÖNTEMİ

a. http://akreditasyon.iletisim.gov.tr adresine giriş yapınız.

b. İlk defa giriş yapıyor iseniz "Kayıt ol" butonu üzerinden e-posta adresiniz ve belirleyeceğiniz şifre ile kayıt yaptırınız.

c. Kayıt işleminin ardından, e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklayarak kayıt işlemini tamamlayınız.

d. E-posta adresiniz ve belirlediğiniz şifre ile sisteme tekrar giriş yapınız.

e. Giriş işleminin ardından açılan sayfaya kimlik bilgilerinizi giriniz ve ardından fotoğrafınızı yükleyiniz. (Girdiğiniz bilgiler; yerli gazeteciler için “nüfus cüzdanı”, uluslararası gazeteciler için ise “pasaport” ile aynı  olmalıdır.)

f. Açılan sayfada yer alan “Başvurunuzu Seçiniz” alanında katılmak istediğiniz toplantı için  “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Etkinlikleri” (15 Temmuz 2019, İstanbul)” adını tıklayınız.

g. Basın kartı sahibi olan yerli ve uluslararası gazetecilerin kurum, görev ve iletişim bilgileri otomatik olarak sisteme yüklenecektir. Başvuru sahipleri sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Gönder” butonuna tıklayarak başvurularını tamamlayacaklardır.

h. Basın kartı sahibi olmayan ulusal ve uluslararası gazeteciler, istenen bilgileri sisteme girip yukarıda belirtilen belgeleri yüklemek suretiyle sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Gönder” butonuna  tıklayarak başvurularını tamamlayacaklardır.

i. Başvurusunu başarıyla tamamlayan medya mensuplarına “Başvurunuz sisteme kaydedilmiştir” bilgisini içeren e-posta gönderilmektedir. (Böyle bir e-posta almamışsanız tekrar başvuru yapınız.)

j. Başvurusu uygun görülen medya mensuplarına “Başvurunuz onaylanmıştır” bilgisini içeren e-posta gönderilecektir.

k. Başvuruda kullandığınız e-posta adresi ve şifrenizi unutmayınız. Daha sonra yapacağınız akreditasyon başvurularında da bu bilgileri kullanmanız gerekmektedir.

4. CANLI YAYIN / UPLİNK ARAÇLARI

Etkinliğin gerçekleştirileceği alanlara girecek sınırlı sayıdaki uplink araçları ile teknik donanım taşıması öngörülen araçlar için de ayrıca akreditasyon yaptırılması zorunludur.

Her bir medya kuruluşu adına sadece bir kişinin araç akreditasyon bilgileri doldurulması yeterlidir. Kurumunuz adına 1’den fazla naklen yayın aracı toplantı alanına girecek ise başvuru sayfanızın araç akreditasyonu kısmında yer alan “Araç Ekle” butonuna basarak alanda görev yapacak tüm araçlarınızı sisteme kaydedebilirsiniz.

Akreditasyon kartı olmayan görevli uplink ve teknik donanım araçlarının toplanı alanlarına girişine izin verilmeyecek ve akredite olmayan basın mensupları basının faydalandığı kolaylık ve basın organizasyonlarından yararlanamayacaklardır.

Canlı yayın yapacak medya kuruluşları, araçlarını 15 Temmuz 2019 Pazartesi günü 10:00 -11:00 saatleri arasında tören alanına getirebilir, yayınlarını saat 15:00’ten itibaren yapabilirler.

Basın mensupları akreditasyon kartlarını, 15 Temmuz  2019  Pazartesi  günü  saat 15:00’den itibaren İstanbul Atatürk Havalimanı basın giriş noktasından temin edebilirler.

Saygıyla duyurulur.

 

İRTİBAT BİLGİLERİ

1. Ulusal Basın Mensupları

İrtibat Kişisi: Yüksen MUSTAFA

Telefon Numarası: 0212-512 20 13 / 140

E-Posta Adresi: istanbul.enf@iletisim.gov.tr

2. Uluslararası Basın Mensupları 

İrtibat Kişisi: Aysun EMANET

Telefon Numarası: 0212-512 20 13 / 133

E-Posta Adresi: istanbul.enf@iletisim.gov.tr