Türkiye… Erdoğan Mescid-i Aksa’nın statüsüne ilişkin tehdit konusunda uyarıda bulundu

Türkiye… Erdoğan Mescid-i Aksa’nın statüsüne ilişkin tehdit konusunda uyarıda bulundu

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salı günü, İsrailli mevkidaşı Isaac Herzog ile yaptığı telefon konuşması sırasında Kudüs'te Mescid'i Aksa'nın statüsüne ilişkin oluşan tehditler konusunda uyarıda bulundu.

Cumadan bu yana İsrailli güvenlik güçleri, Kudüs'te İslam'ın en kutsal üçüncü yeri Mescid'i Aksa'da çoğu Filsitinli 170'den fazla insanın yaralanmasına neden oldu.

Bu olay, geçtiğimiz yıl Filistin anklavı Gazze'de benzer gerilimlerin silahlı gruplar ile İsrail arasında yaşanan ve on bir gün süren çatışmalardan hemen hemen bir yıl sonra meydana geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Herzog'a, "dün ve evvelsi gün sabah namazından sonra Mescid'i Aksa Camisi'nin fanatik grupların saldırısına maruz kalmasının ve Gazze'de gerilimin artmasının üzüntümüzü arttırdığını" söylediğini ifade etti.

Erdoğan Twitter'da, Bu hassas dönemde Mescid'i Aksa'nın statü ve maneviyatına yönelik tahrik ve tehditlere izin verilmemesinin zaruretini bir kez daha vurgulamak istiyorum." dedi.