Türkiye Yunanistan’ın göçmenlere kötü muamele edildiği yönündeki iddialarını yalan haber olarak nitelendirdi

Türkiye Yunanistan’ın göçmenlere kötü muamele edildiği yönündeki iddialarını yalan haber olarak nitelendirdi

Türk yetkililer pazar günü Yunanistan'ın Türkiye'nin 92 çıplak göçmeni zorla Yunanistan'a soktuğu iddialarına "yalan haber" diyerek karşılık verdi ve kötü muameleden Yunanistan'ı sorumlu tuttu.

Türkiye Cumhurbaşkanı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Yunanistan Göç Bakanı Notis Mitarachi'nin cumartesi günü çıplak göçmenlerin fotoğrafını tweetleyerek Türkiye'yi suçlamasının ardından "yanlış bilgi paylaştığını" söyledi.

Türkçe, Yunanca ve İngilizce tweet atan Altun, bunun "ülkemize şüphe düşürmek" olduğunu belirtirken Atina'yı "mültecilere karşı takındığı insanlık dışı tavırdan vazgeçmeye" çağırdı.

Altun, "Yunanistan bu beyhude ve ciddiyetten uzak çabalarıyla, kişisel eşyalarını gasbedip sınır dışı ettiği mültecilerin fotoğraflarını yayımlarken bu mazlumların haysiyetine bile saygısı olmadığını bir kez daha tüm dünyaya göstermiştir." dedi.

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, fotoğrafın Yunanistan'ın acımasızlığını gösterdiğini belirten bir tweet attı: "Manipülasyonlara, sahtekarlığa ayıracağınız vakti insan haklarına uymaya harcayın!"

Yunan Emniyeti cumartesi günü yaptığı açıklamada polis memurlarının cuma günü iki ülke arasında sınır oluşturan Meriç Nehri'ni geçmek üzere plastik botlarla ülkeye giriş yapan ve "bazılarının vücutlarında yaralar bulunan" göçmenleri çırılçıplak bulduklarını ifade etti.