Türkiye ve Kırgızistan Cumhurbaşkanlarının görüşmesi

Türkiye ve Kırgızistan Cumhurbaşkanlarının görüşmesi

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Ankara ziyareti kapsamında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. İki ülke liderleri, ikili ve çok yönlü iş birliği konusunda fikir alışverişinde bulundu.

Görüşmede, iki ülke arasında iş birliğin önemli bir faktörünün insani ve kültürel iş birliği olduğuna işaret edilerek, sağlık, eğitim ve turizm alanlarında ilişkilerin geliştirilmesi üzerinde duruldu.

Caparov’a ‘hoş geldin’ diyen Erdoğan, şubat ayında yaşanan depremin ardından Kırgız tarafının Türkiye’ye yaptığı yardımlardan dolayı teşekkür ederek, gönderilen profesyonel yardım ekibinin yüksek performans sergilediğini belirtti.

Kırgızistan’a insani yardımlar ve para yardımlarından ve sahra hastanesini göndermesinden dolayı teşekkür eden Erdoğan, başsağlığı dilemek için ilk arayanlardan biri olan Kırgız meslektaşının desteğini hissettiğini, Bişkek’te Türkiye Büyükelçiliği binasındaki başsağlığı defterine de not yazdığını ve Kırgız kardeşlerinin Türk halkına bu tür yardımlarının kendilerine güç kattğını belirtti.

İki ülke arasında ticaret hacminin gelişme dinamiklerinden memnun olduğunu ifade eden Erdoğan, ticari ve ekonomi iş birliği konusuna değinerek, ticaret hacminin iki milyar dolar düzeyinde olması hedefini ortaya koydu.

Erdoğan ayrıca Türkiye Varlık Fonu'nun Bişkek’te bölgesel temsilciliğinin açılmasını desteklediğini de ifade etti.

Görüşmede Türkiye’de yaşanan depremler sebebiyle bir kez daha taziye dileklerinde bulunan Caparov, “Kırgızistan, Türk kardeşlerinin yanında yastadır. Depremde yaralananlara acil şifalar diliyoruz. Kırgız halkı her zaman kardeş Türkiye’ye yardıma hazırdır.” dedi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı 14 Mayıs tarihinde yapılması beklenen cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan’a başarılılar diledi.

İki taraf, ikili stratejik iş birliğini daha da güçlendirmek ve ayrıca iki ülkenin sürdürülebilir kalkınması, istikrarı ve refahını arttırmak amacıyla uluslararası arenada diyalog ve iş birliğine olan taahhütlerine vurgu yaptı.