Türkiye ile Rusya Suriye sınır hattında 2. devriyeye çıkacak

Türkiye ile Rusya Suriye sınır hattında 2. devriyeye çıkacak

Türkiye ile Rusya Suriye sınır hattında 2. devriyeye çıkacak. İlk devriye geçtiğimiz cuma günü gerçekleşmişti. Resulayn ile Kamışlı arasındaki bölgede dört Türk zırhlı aracı ve dört Rus zırhlı aracı dört saat 15 dakika boyunca Suriye topraklarında devriyeye çıkmıştı.

Yapılacak olan 2. ortak devriye ise güzergâh Ayn el Arab olacak.

Kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın 22 Ekim tarihli Soçi mutabakatı çerçevesinde Rusya ile 2. ortak devriyenin bugün gerçekleşmesinin planlandığını söyledi.

Kalın, ilk devriyenin sonuçlarını da paylaştı.

"Askeri makamlarımız Rus mevkidaşlarıyla yakın temas içerisindeler. Diğer devriyelerinde aynı şekilde sahada bu terör örgütü unsurlarının tamamen çekildiğinin teyit edilmesini sağlayacak sonuçlarla tamamlanmasını arzu ediyoruz. Bu süreç içerisinde herhangi bir PYD-YPG paçavrasına rastlanmadı. Onların mevcudiyetine dair olumsuz bir tespit yapılmadı. Üç noktada tünel çalışması yapıldığı tespit edildi ve diğer teknik yönleriyle de bu ortak devriyenin başarılı bir şekilde gerçekleştiğini ifade edebilirim."

İbrahim Kalın'a Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 13 Kasım'da Amerika'ya gidip gitmeyeceği de soruldu.

"ABD ile yürüttüğümüz birçok konu var. Bunlarla ilgili somut adımların atılması, neticelerin elde edilmesi bizim birinci önceliğimizdir. Ziyaretin sebebi de amacı da budur. Eğer bu hedefe ulaşabileceğimize dair tereddütlerimiz izole olmazsa bu ziyaretin gerçekleşmemesi de mümkündür. Cumhurbaşkanımız bu konuda değerlendirmelerini hala yapıyorlar. Nihai olarak kararını yakın birkaç gün içerisinde belki vereceklerdir. Cumhurbaşkanımızın böyle bir talebi olmamıştır. Sayın Trump'ın daveti üzerine planlanmış bir ziyarettir."