Türkiye Cumhurbaşkanı ve Özbekistan Dışişleri Bakanı görüştü

Türkiye Cumhurbaşkanı ve Özbekistan Dışişleri Bakanı görüştü

Fars Haber Ajansının Taşkent’ten aktardığı habere göre Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov Ankara’da, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü.

Kamilov, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev’in selamını ve iyi temennilerini Türkiye Cumhurbaşkanı’na ve Türk halkına iletti.

Görüşmede, Özbekistan ile Türkiye arasında ikili stratejik iş birliği vizyonunu değerlendiren Erdoğan, Mirziyoyev’in iki ülke ve halkı arasındaki ilişkilerin artırılması yönünde anahtar konumundaki rolüne vurgu yaptı.

Görüşmede ayrıca yapılan üst düzey temaslar kapsamında, devletler arasında geçmiş ortak komisyon toplantılarında ekonomi ve ticari alanlarda alınan neticeler ve ortak stratejik planlama konularında görüş alışverişinde bulunuldu ve diğer ikili gündem konuları incelendi.

Taraflar, Türkiye ve Özbekistan Cumhurbaşkanlarının başkanlığında, Stratejik İşbirliği Yüksek Konseyinin ilk toplantısının önemine vurguda bulundu.

Bunun yanı sıra görüşmede, Özbekistan ile Türkiye arasında üst düzeyde düzenli görüşmelerin, iki ülke Cumhurbaşkanlarının çabalarıyla oluşturulan güven ortamının, karşılıklı saygının ve menfaatlerin gözetilmesinin, devletlerarası iş birliğinin geliştirilmesinde güvenli temel unsur olduğu üzerinde duruldu.