Erdoğan: Türkiye-Afrika ilişkileri görülmemiş seviyelere ulaştı

Erdoğan: Türkiye-Afrika ilişkileri görülmemiş seviyelere ulaştı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Afrika ilişkilerinin 16 yıl önce kimsenin hayal bile edemeyeceği bir seviyeye ulaştığını vurguladı.

İstanbul’da düzenlenen Türkiye-Afrika Ortak Zirvesi’nde konuşan Türkiye Cumhurbaşkanı şunları söyledi: “Türkiye-Afrika ilişkileri bundan 16 yıl önce kimsenin hayal bile edemeyeceği bir seviyeye ulaştı. Türkiye’nin Afrika ile ticaret hacmi 2020 yılında 25,3 milyar doları aştı. Afrika ile ticaretimizin 50 milyar doları, ardından 75 milyar doları bulacağına eminim.”

Erdoğan şöyle konuştu: “Biz, 1 Ocak 2021’de yürürlüğe giren Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Bölgesi Anlaşması'nı yakından takip ediyoruz. Afrika ile iş birliğini geliştirmek ve artırmak için çalışıyoruz. Korona aşısına erişimde küresel adaletsizliği ve Afrika’ya yapılan haksızlıkları anlıyoruz ve önümüzdeki dönemde Afrika’ya 15 milyon doz Korona aşısını göndermeyi planlıyoruz.”

Türkiye Cumhurbaşkanı, “Afrika’yı Güvenlik Konseyi’nde temsil etme çabalarımızı artırmanın gerektiğine inanıyorum. Dünya beşten büyüktür sloganıyla verilen mücadele sadece bizim değil, aynı zamanda Afrikalı kardeşlerimizin de lehinedir. Biz 40 yıldır bölücü terörle mücadele eden bir ülke olarak Afrikalı kardeşlerimizin güvenlik sorunlarını çok iyi biliyoruz.” dedi.