Erdoğan: Pençe-Kilit Operasyonu Uluslararası Yasalara Uygundur

Erdoğan: Pençe-Kilit Operasyonu Uluslararası Yasalara Uygundur

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada, Türk ordusunun Kuzey Irak’ta PKK unsurlarına yönelik yürütülen Pençe-Kilit Operasyonu'nun uluslararası hukuka uygun olduğunu iddia etti.

Erdoğan, “Türkiye yurt dışında teröristlere karşı operasyonlarını sürdürecek. Güvenliğin, ülkenin sınırları dışında başladığına inanıyorum. Hiçbir teröristin ülkeye nüfuz edemeyecek veya kaçamayacak duruma gelene kadar güney sınırlarımızın tam kontrolünü sağlamak amacıyla operasyonlarımızı devam ettireceğiz.” dedi.

Güney sınırlarında 2022 yılında etkisiz hale getirilen terörist sayısının bine ulaştığını vurgulayan Erdoğan, söz konusu operasyondan amacın Zap Bölgesi'nin teröristlerden tamamen temizlenmesi olduğunu belirtti.

Erdoğan, “Teröristler arazi ve hava koşulları zor olduğu için bu bölgeyi seçiyorlar. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) de bu bölgeyi temizliyor. Bu operasyon da Birleşmiş Milletler (BM) Sözleşmesi'nden komşularımızla olan ikili anlaşmalarımıza kadar tamamen uluslararası hukuka uygundur. Türkiye bu operasyon sırasında sivillere ve kültürel miraslara zarar vermeme konusunda çok hassastır ve bugüne kadar bu tür suçlamalara da maruz kalmadı. Güvenliğini temin etmek için gerekli güce ve iradeye sahip olan Türkiye, güney sınırlarında bir terör koridorunun oluşmasına izin vermeyecek. Er ya da geç bu kirli ve kanlı oyunu bozacağımızı bir kez daha söylemek istiyorum.” dedi. (YTY/ŞFK)(BÜN)