Erdoğan, “İslamofobi ve yabancı düşmanlığı politikayı esir almıştır”

Erdoğan, “İslamofobi ve yabancı düşmanlığı politikayı esir almıştır”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı konuşmada, İslamofobi ve yabancı düşmanlığının bugün siyaseti esir aldığını, Müslümanların yaşamını zorlaştıran ve sosyal barışı tehdit eden yıkıcı bir sürece dönüştüğünü belirtti.

Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesince (TASC) düzenlenen "Daha Adil Bir Dünya Mümkün" başlıklı konferansta konuşan Erdoğan, “Koronavirüsü ile mücadelenin yanında İslamofobi adlı daha öldürücü ve sinsi bir virüs ile mücadele ediyoruz. Yıllarca demokrasinin ve özgürlüklerin beşiği olarak örnek gösterilen ülkelerde bu virüs çok hızlı bir şekilde yayılıyor.” dedi.

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Dindarlık ve tedbir kisvesi altında karanlık yüzlerini gizlemeye çalışan FETÖ'nün eli kanlı bir terör örgütü olduğu artık gün gibi ortadadır.”

Erdoğan, “İslam düşmanlığı ve yabancı karşıtlığı bugün artık siyaseti esir aldı. Bu da Müslümanların günlük hayatını zorlaştıran ve sosyal barışı tehdit eden yıkıcı bir meseleye dönüşmüştür. Bu ideolojik fanatizmin, zihniyet açıs0,ından DEAŞ ile bir farkı yok ve farklı toplum katmanlarında kök salmıştır. Dünyanın birçok ülkesinde Müslümanlar inançları, dilleri, adları veya örtünme şekli nedeniyle ırkçı tutumlara maruz kalıyorlar." dedi.

Her türlü İslamofobi ve ırkçı tutumu eleştiren Erdoğan, “Siz bizzat bu atmosferi 11 Eylül terör saldırısından sonra yaşadınız. Karşılaştığınız tüm adaletsizlikler ve ayrımcılıklara rağmen asla kanundan, meşruiyetten ve demokratik politikadan vazgeçmediniz ve o zorlu günlerde öngörü ve çalışkanlıkla gurbetteki Müslümanların örnek alması gereken bir tutum gösterdiniz.” dedi.

Türkiye’nin İslam düşmanlığı ve yabancı karşıtlığı ile mücadele çabalarını anlatan Erdoğan, “Uluslararası farklı kuruluşlarda ve özellikle Birleşmiş Milletlerde bu yolda birçok çaba gerçekleştirdik.” dedi.