Erdoğan: “ABD ile ortak harekat merkezinin kurulması konusunda anlaştık”

Erdoğan: “ABD ile ortak harekat merkezinin kurulması konusunda anlaştık”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara ve Washington’ın müzakereci heyetlerinin ortak harekat merkezinin kurulması konusunda anlaştığını belirtti.

Anadolu Ajansının haberine göre Ankara’da Ukraynalı mevkidaşı Vladimir Zelenskiy ile ortaklaşa düzenlediği basın toplantısında konuşan Erdoğan, “ABD ve Türk heyetleri ortak harekat merkezinin kurulması konusunda anlaşmaya vardı.” dedi.

Türkiye Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölgenin kurulmasıyla ilgili Amerikan heyetiyle Ankara’da yapılan müzakerelerin sona erdiği belirtildi. Söz konusu müzakereler 5-7 Ağustos’ta gerçekleşti.

ABD’nin Ankara’daki Büyükelçiliği de bu haberi doğrulayarak iki ülke heyetlerinin görüşmelerinde Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölgenin oluşturulması konusunda anlaşmaya vardıklarını duyurdu.

Basın toplantısında Erdoğan, “Türkiye, Kırım Yarımadası’nın Rusya’ya yasa dışı bir şekilde ilhakını kabul etmemiştir ve etmeyecektir. Kırım Yarımadası’nda soydaşlarımızın varlığının devamı, kimlik ve kültürlerinin korunması ayrıca temel hak ve hürriyetlerinin güvence altına alınması bizim önceliklerimiz arasındadır.” şeklinde konuştu.

Ukrayna’nın doğu kesimlerinde çatışmaların sona ermesini uman Erdoğan, “Türkiye ile Ukrayna arasında serbest ticaret anlaşmasını sonuçlandırma zamanı geldi.” ifadelerini kullandı.