Cumhurbaşkanı Erdoğan Üçlü Zirvenin ardından ABD yönetimine mesaj gönderdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Üçlü Zirvenin ardından ABD yönetimine mesaj gönderdi

Üçlü Suriye Zirvesinin 5.si Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ev sahipliğinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin katılımıyla Çankaya Köşk'ünde yapıldı.

Gündem İdlib ve Anayasa çalışmalarıydı.

Erdoğan konuk liderlere Fırat'ın doğusunda oluşturulması planlanan güvenli bölge çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Cumhurbaşkanı zirvenin ardından da ABD yönetimine mesaj gönderdi.

"Suriye'de DEAŞ tehdidi artık ortadan kalkmıştır. Suriye'nin istikbali için en büyük tehdit kaynağı PKK ve onun uzantısı olan YPG, PYD'dir. Şayet Amerika ile iki hafta içinde arzu ettiğimiz sonuca ulaşamazsak kendi harekât planımızı uygulamaya başlayacağımızı her iki dostumuza da anlattım."

Cumhurbaşkanı güvenli bölge konusunda yeni bir öneriyi de gündeme taşıdı.

Fırat'ın doğusundan, Irak sınırına kadar bölgenin derinliğinin Rakka ve Deyr el Zor'a kadar inmesi durumunda üç milyon sığınmacının ülkesine dönebileceğini söyledi.

Zirvede Suriye'de siyasi çözüm için kritik bir karara da imza atıldı.

Üç lider Suriye'de yeni Anayasa'yı yazacak komitedeki isimler üzerinde uzlaştı.

"Komitenin oluşumuna ilişkin pürüzler giderilmiştir. Anayasa Komitesinin çalışmalarına bir an önce başlamasını sağlamayı kararlaştırdık."

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de, "Siyasi sürecin dışında herhangi bir alternatif yok. Anayasa Komitesi artık Cenevre'de hızlıca çalışmalara başlamalıdır." dedi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise, "Anayasa komitesi umuyoruz ki yakın zamanda çalışmalarına başlayacaktır. 2020-2021 yıllarına kadar Suriye'de seçimler için uygun atmosferin oluşmasını umuyoruz." ifadelerini kullandı.

Zirvenin ana gündem maddelerinden biri de İdlib'di.

Cumhurbaşkanı Erdoğan olası göç tehdidine dikkati çekti ve "Bu durum sadece ülkemizi değil Avrupa'yı da etkileyecektir." dedi.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani ve Rus lider Putin ise kentte yeni güvenlik önlemlerinin alınacağını söyledi.

Ankara'daki üçlü Suriye Zirvesi'nin ardından 14 maddelik sonuç bildirisi yayımlandı.

Bildiride, İdlib gerginliği azaltma bölgesinin içindeki ve dışındaki gözlem noktalarının ve askeri personelin emniyetiyle, güvenliğinin sağlanması için üç ülkenin somut önlemler almak için anlaştığı vurgulandı.