III. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi (16-18 Aralık 2021, İstanbul)

 1. GENEL BİLGİ

III. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi Afrika ülkelerinin devlet başkanları ve Afrika Birliği Komisyonu'nun katılımıyla 16-18 Aralık'ta İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenecektir.

Zirve’ye Afrika ülkeleri, Afrika Birliği Komisyonu ve diğer uluslararası kuruluşlar davet edilmiştir. Davet edilen ülkelerin Cumhurbaşkanlığı ve Bakanlıklar düzeyindeki heyetlerle toplantıya katılmaları beklenmektedir.

 1. AKREDİTASYON

Anılan toplantıyı takip etmek isteyen basın mensuplarının en geç 10 Aralık 2021 Cuma günü saat 17:00'ye kadar http://akreditasyon.iletisim.gov.tr adresi üzerinden gerekli belgeleri sisteme yükleyerek akreditasyon başvurularını yapmaları gerekmektedir.

Belirtilen tarihten sonra yapılacak başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

 1. Yerli Basın Mensupları

Basın kartı bulunan yerli basın mensuplarından herhangi bir belge istenmemektedir.  (Not: Sürekli Basın Kartı ve Serbest Basın Kartı sahiplerinin hangi kurum adına toplantıyı takip edeceklerini başvuru sayfasında yer alan “Açıklamalar” alanına yazmaları ve kurumlarından alacakları görevlendirme yazılarını sisteme yüklemeleri gerekmektedir.)

Basın kartı olmayan yerli basın mensuplarının, görevli oldukları kurumdan temin edecekleri görevlendirme yazılarını (antetli, yetkili kişi imzalı ve kaşeli) sisteme yüklemesi gerekmektedir.

 1. Ülkemizdeki Yerleşik Uluslararası Basın Mensupları

Ülkemizde yerleşik bulunan uluslararası basın mensupları sisteme herhangi bir belge yüklemeyecek olup, daimî akreditasyon başvurusunda kullandıkları e-posta adresleri ve şifreleri ile sisteme giriş yaparak başvurularını tamamlayacaklardır.

Daimî akreditasyon başvurularında kullandıkları e-posta adresinden farklı bir e-posta adresi ile yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. E-posta adresini hatırlamayan basın mensupları pressaccreditation@iletisim.gov.tr e-posta adresinden bilgi alabilirler.

 1. Yurt Dışından Gelecek Uluslararası Basın Mensupları

Bağlı bulundukları kurumlarından alacakları görevlendirme yazısı (antetli, yetkili kişi imzası taşıyan ve kaşeli) ve pasaport fotokopisini sisteme yüklemek suretiyle akreditasyon başvurularını tamamlamış olacaklardır.

 

Akreditasyon Yöntemi

 1. http://akreditasyon.iletisim.gov.tr adresine giriş yapınız.
 2. İlk defa giriş yapıyor iseniz "Kayıt ol" butonu üzerinden e-posta adresiniz ve belirleyeceğiniz şifre ile kayıt yaptırınız.
 3. Kayıt işleminin ardından, e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklayarak kayıt işlemini tamamlayınız.
 4. E-posta adresiniz ve belirlediğiniz şifre ile sisteme tekrar giriş yapınız.
 5. Giriş işleminin ardından açılan sayfaya kimlik bilgilerinizi giriniz ve ardından fotoğrafınızı yükleyiniz. (Girdiğiniz bilgiler; yerli gazeteciler için “nüfus cüzdanı”, uluslararası gazeteciler için ise “pasaport” ile aynı olmalıdır.)
 6. Açılan sayfada yer alan “Başvurunuzu Seçiniz” alanında katılmak istediğiniz etkinliklerle ilgili “III. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi (16-18 Aralık 2021)” toplantı adını tıklayınız.
 7. Basın kartı sahibi olan yerli ve uluslararası gazetecilerin kurum, görev ve iletişim bilgileri otomatik olarak sisteme yüklenecektir. Başvuru sahipleri sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Gönder” butonuna tıklayarak başvurularını tamamlayacaklardır.
 8. Basın kartı sahibi olmayan yerli ve uluslararası gazeteciler istenen bilgileri sisteme girip yukarıda belirtilen belgeleri yüklemek suretiyle sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Gönder” butonuna tıklayarak başvurularını tamamlayacaklardır.
 9. Başvurusunu başarıyla tamamlayan medya mensuplarına  “Başvurunuz sisteme kaydedilmiştir” bilgisini içeren e-posta gönderilmektedir. (Böyle bir e-posta almamışsanız tekrar başvuru yapınız.)
 10. Başvurusu uygun görülen medya mensuplarına “Başvurunuz onaylanmıştır” bilgisini içeren e-posta gönderilecektir.
 11. Başvuruda kullandığınız e-posta adresi ve şifrenizi unutmayınız. Daha sonra yapacağınız akreditasyon başvurularında da bu bilgileri kullanmanız gerekmektedir.

Akreditasyon kartları,  13-14 Aralık 2021 tarihlerinde İletişim Başkanlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü’nden ve 15 Aralık 2021 tarihinden itibaren Zirve’nin gerçekleştirileceği İstanbul Kongre Merkezi’nde kurulacak basın masasından alınabilecektir.

 1. Türkiye-Afrika Zirvesi Basın Koordinasyonu

Basın Merkezi Prosedürleri

Zirve alanında kurulacak basın merkezinde gazetecilerin işlerini kolaylaştırmak adına gerekli tüm adımlar atılacaktır.

Programın yanı sıra Zirve ile ilgili tüm basılı ve görsel materyaller kapsamlı bir şekilde basın mensuplarının kullanımına sunulacaktır.

Zirve’den görüntüler yerinde ekranlarla basın mensupları ile paylaşılacaktır.

Zirve’nin canlı yayın frekansı ve internet erişim şifresi basın mensuplarına bildirilecektir.

Ulusal ve uluslararası basından gelen röportaj talepleri ilgili birimlere ivedilikle bildirilecek ve yanıtlar doğrultusunda gerekli yönlendirmeler yapılacaktır.