Necmettin Erbakan Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencileri Zekeriya Akgül ve Ahmet Küçük, Zeytin Dalı Harekâtı’nın "Afrin SİHA" isimli mobil oyununu yaptı.
ZEYTİN DALI HAREKÂTI’NDAN MOBİL OYUN
Yayın Organı : Yeni Konya Gazetesi
Şehir : Konya
Yayın Tarihi : 17.04.2018
Görsel Kaynak : AA / Engin Özekinci

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından hudutlar ile bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak, Afrin bölgesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ mensuplarını etkisiz hale getirmek, dost kardeş bölge halkını terör örgütü üyelerinin baskı ve zulmünden kurtarmak için Zeytin Dalı Harekâtı’nı başlattığı günlerde yapımına başlanan oyun, gerçek harita üzerinden oynanıyor.

Bülbül, Şeran, Mabatlı, Cinderes ve Afrin merkez olmak üzere 5 bölümden oluşan oyunda, silahlı insansız hava aracı (SİHA) ile Afrin'deki köylerin teröristlere karşı Mehmetçik tarafından korunması, terör örgütü PYD/PKK'ya ait hedeflerin ve konvoyların vurulması gibi görevler yerine getiriliyor.

"Afrin SİHA" oyunu, IOS ve Android işletim sistemine sahip tüm mobil cihazlara ücretsiz indirilebiliyor. Ara yüzlerinde Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın posterinin de vurulması gibi TSK'nın SİHA ile imha ettiği hedeflerden gerçek görüntülerin olduğu oyun, tüm bölümlerin başarıyla tamamlanmasıyla Mehmetçik'in Afrin'de bayrak diktiği gerçek görüntülerle sona eriyor.

Öğrencilerden Zekeriya Akgül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Zeytin Dalı Harekâtı’nın başlamasıyla oyunu yapmaya başladıklarını söyledi. Oyunda, Türkiye'nin geliştirdiği yerli ve milli SİHA'nın kontrol edildiğini aktaran Akgül, şöyle konuştu: "Yaptığımız 'Afrin SİHA' ismini verdiğimiz oyunda belirlenen 5 görevi yerli ve millî olan SİHA ile yerine getiriyorsunuz. Bu görevler bir terörist sığınağını bombalamak, terör konvoyunu imha etmek ve sivilleri korumak gibi görevlerden oluşuyor. Oyunda gerçek harita ile belirlediğimiz bölgeleri alarak ilerleme kaydediyorsunuz. Ele geçirilen her alan da yeşile boyanıyor. Her bölümün tamamlanmasıyla da ara yüzde Afrin'deki operasyondan görüntüler yer alıyor. Oyunu okuldaki bölüm arkadaşım Ahmet Küçük ile yaptık. Lise öğrencisi kardeşim Eren ve bölümümüzde görev yapan Öğretim Görevlisi Mücahit Büyükyılmaz da bize oyunun belli kısımlarında destek verdi."

Öğrencilerin Proje Danışmanı Öğretim Üyesi Dr. Ali Osman Çıbıkdiken de öğrencilerin Zeytin Dalı Harekâtı bitmeden oyunu tamamlamak için çok çalıştıklarını anlattı. Bunu başardıklarını, oyunun kullanıcılar tarafından mobil cihazlara indirilebildiğini ifade eden Çıbıkdiken, şunları kaydetti: "Oyunu şu an Android ve IOS işletim sistemine sahip tüm mobil cihazlara ücretsiz olarak indirmek mümkün. Oyunda, harekâtta bizim için stratejik öneme sahip SİHA ile verilen 5 görevi yapıyorsunuz. Oyunun adını harekâtın ismine binaen Afrin SİHA olarak belirledik. Oyunda, sonraki hedeflerimizle ilgili küçük bir bilgi de yer alıyor. İnşallah TSK'nin başarılı operasyonlarıyla oyunumuzun sonraki bölümlerini açarak Münbiç haritasını da ekleyeceğiz. Milletimiz Zeytin Dalı Harekâtı ile birlikteliğini bir kez daha göstermiş oldu. Biz de bu heyecanı nasıl milletimize taşırız diye düşünürken böyle bir oyun yaptık." AA

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.