Gümüşhane Valisi Okay Memiş, yapımı devam eden yeni Zigana Tüneli’nin Türkiye’nin en önemli ulaşım yatırımlarından biri olmakla birlikte aynı zamanda Gümüşhane’nin çok önemli bir turizm destinasyonu haline geleceğini söyledi.
YENİ ZİGANA TÜNELİ
Yayın Organı : Gümüşkent Gazetesi
Şehir : Gümüşhane
Yayın Tarihi : 07.12.2017
Görsel Kaynak : AA / Veysel Kara

Gümüşhane Valisi Okay Memiş, yapımı devam eden Zigana Tüneli’ni Marmaray’a benzeterek, “Yurdun dört bir yanından insanlar tıpkı Marmaray gibi bu tünelden geçmek için Gümüşhane’ye gelecek.” dedi.

Dev yatırımın tamamlanması ve hizmete açılması ile birlikte 80 milyonun sırf bu tünelden geçmek için Gümüşhane’ye geleceğine dikkat çeken Vali Memiş, “Bölge halkı ve sürücülerimiz bu yatırımın keyfini sürecek, gidip gelmekten bıkacak hale gelecek olmakla beraber 80 milyon vatandaş hayatında bir kez dahi olsa Avrupa’nın en uzun dünyanın ise ikinci en uzun tünelinden geçmek isteyecek. Bu heyecanı deneyimleyecek. Nasıl bir şey olduğunu görmek için 14,5 kilometrelik kesintisiz tünelden geçecek.” dedi.

Kış aylarında yaşananlar nedeniyle “Esti Zigana dağı, eridi yürek yağı. Yol vermez ki geçeyim, neyleyim böyle dağı” şeklinde adına türküler yazılan Zigana Dağı’na yapılan dev tünel ile birlikte Maçka’dan girip Torul’dan çıkılacağına işaret eden Vali Memiş, “Yaklaşık 30 dakikada Zigana’yı geçmiş olacağız. Bu heyecanı tatmak için Torul’a gelen insanlar kaleye çıkacak, seyir terasından ilçemizi seyredecek, daha sonra Karaca Mağarası’na, Süleymaniye Mahallesi’ne, Canca Kalesi’ne gidecek. Bir bütünlük sağlanmış olacak.” diye konuştu.

 

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.