DSİ 25. Bölge Müdürlü­ğü tarafından yürütülen su ve toprak kaynaklarının geliştirilmesine yönelik çalışmalar devam ediyor.
TÜTÜNLÜK BARAJI’NDA SU TUTULMAYA BAŞLANDI
Yayın Organı : Balıkesir Ekspres Gazetesi
Şehir : Balıkesir
Yayın Tarihi : 14.02.2018
Görsel Kaynak : AA / DSİ 25. Bölge Müdürlü­ğü

DSİ 25. Bölge Mü­dürlüğü tarafından son 15 yılda Balıkesir genelinde; 17 baraj, 13 gölet inşa edilerek, 546.525 dekar arazi sulamaya açıldı.

Bu sayede çiftçilere yıllık 383 milyon TL zirai gelir artışı sağlandı. 48 derenin de ıslahının gerçekleş­tirilmesiyle 31 meskûn mahal ve 428.850 dekar zirai arazinin taşkın kontrolü sağlandı.

Yapılan yatırımlar kapsamında; Savaştepe’ye bağlı Tütünlük Mahallesi’nde bulunan Tütünlük Barajı tamamlanarak, su tutulmaya başladı. Kil çekirdekli kaya dolgu tipinde inşa edilen Tütünlük Barajı rezervuarında 2.20 milyon m3 su depolayabiliyor.

Toplam maliyeti 11.034.000 TL proje sayesinde 2018 yılı birim fiyatları ile dekar başına 3.265.700 TL gelir artı­şı sağlanacak. Yöre halkı Tütünlük Barajı ile modern sulama olanağına kavuşacak, bu sayede zirai üretim ve tarımsal verimlilik artarak hem yöre hem de ülke ekonomisine ciddi katkılar sağ­lanacak. Gölet projesinin sulama ve istihdama sağladığı katkının yanı sıra yöre halkı için balıkçılık ve mesire alanı teşkili faydaları da sağlanmış olacak. Emine Nur Duman

 

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.