Türk Kızılayı, Kuruluşunun 150. Yıldönümünü kutluyor.
TÜRK KIZILAYI 150 YAŞINDA
Yayın Organı : Batman Medya Gazetesi
Şehir : Batman
Yayın Tarihi : 13.06.2018
Görsel Kaynak : AA / İlkin Eskipehlivan

Kızılay Genel Merkez Yöneticisi Sabahattin Tezdiğ, ayrım yapmaksızın tüm insanlığın acısını dindirmek gibi kutsal bir amaçla 1868 yılında yola çıkan Türk Kızılayının, bugün 150. Yaşında olduğunu belirtti.

Tezdiğ, “Kurucularımızın açtığı yolda yorulmadan, şikayet etmeden, zorluklar karşısında soğukkanlılığını yitirmeden, çoğu zaman kendi acısını içine gömerek yüzündeki gülümsemeyi eksik etmeden yürüyen Kızılaycılar olarak bizler ve Kızılay’a güvenerek desteğini esirgemeyen hayırseverlerimiz bugün 1,5 asrı geride bırakan Kızılayımızdan gurur duyuyoruz. 1868 yılında bir gurup Osmanlı Paşası tarafından kurulan ve o günden bu güne gücü katlanarak artan Kızılay, dünyanın en önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olmayı başarmıştır. Tarihi boyunca 145 ülkede insani yardım faaliyetinde bulunmuş olan, bugün Somali, Yemen, Güney Sudan, Gazze, Kudüs, Irak, Pakistan ve Bangladeş’te daimi temsilcilikleri aracılığıyla milyonlara yardım eli uzatmaya devam eden Kızılay, yurt içinde de hemen her noktaya ulaşmak için kapsamlı bir çalışma yürütmektedir. Her yıl milyarlarca lira değerinde insani yardımda bulunan, milyonlarca insanın yarasını saran Kızılay, 150 yıllık geçmişinde birçok ilke imza atmış, ülkemizde birçok alanda öncülük yapmış kuruluşların da başında gelmektedir. Hiç kuşku yok ki, ülkemiz, coğrafyamız ve dünyamız için kıymetli bir kuruluş olan Kızılayımızı geleceğe taşımak hepimiz görevidir” dedi. Haber Merkezi

 

 

 

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.