Batman'ın Hasankeyf ilçesinde baraj gölünden çıkartılarak 3 kilometre ilerideki arkeolojik park alanına taşınan bin 500 ton ağırlığındaki Artuklu Hamamı'nın,zemine indirme çalışması devam ediyor.
TARİHİ ARTUKLU HAMAMI YERİNE İNDİRİLİYOR
Yayın Organı : OLAY GAZETESİ
Şehir : DİYARBAKIR
Yayın Tarihi : 10.08.2018
Görsel Kaynak : AA/ SELMAN TÜR

Önceki gün baraj gölü sahasından çıkartılarak 3 kilometre ilerideki arkeoparka taşınan tarihi Artuklu Hamamı indirme işlemi saat 05.00'te başladı.

Her biri 64 tekerlekten oluşan SPMT aracı sırayla hamamın altından çekilerek krikoların üzerine indirilen tarihi hamam krikolar üzerinden zemine indiriliyor.Bin 500 ton ağırlığındaki tarihi hamamın zemine indirme çalışmalarının bugün tamamlanmasının öngörüldüğü belirtildi. Zeynel Bey Türbesi de 12 Mayıs 2017'de aynı sistemle yeni yerine başarıyla taşınmıştı.

 

 

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video, ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.